Bałtów 4×4

Na cóż przewodnik, który wyznacza trasę posiadaczom terenówek kupionych po to, by zaznać wolności wyboru, by w dowolnym miejscu zboczyć z utartej drogi, dać nura w szuwary i dobić się błota? Gotowa nawigacja pozwala uniknąć kłopotliwych a nierzadko i zniechęcających „ślepych zaułków” czy nieprzyjemnych spotkań z niechętnymi terenówkom właścicielami działek i prywatnych ścieżek. Przewodnik ma ułatwić przygodę z terenem zarówno w wymiarze off-roadowym jak i krajoznawczym. Nie trzeba przygotowywać się aż tak starannie do wyprawy, mozolnie kreśląc trasę przejazdu i wyszukując odpowiadających jej przebiegowi treści krajoznawczych. W przewodniku znajdziecie wszystko: trasy oraz opisy miejsc, zdarzeń i postaci z nimi związanych.

Publikacja jest przewodnikiem krajoznawczym, który tak prezentuje walory zwiedzanej przestrzeni, aby dawała jak najwięcej przyjemności posiadaczom aut terenowych. W opisie tras koncentruje się na poszukiwaniu kilometrów off-roadowych bezdroży, unikając nawierzchni asfaltowych. Powstaniu zaproponowanych w przewodniku tras towarzyszył wspólny zamysł, co sprawia, że każda trasa z osobna stanowi pewną tematyczną całość i jest wyprawą w obszar konkretnej tematyki, zogniskowanej wokół tradycji miejsca, zdarzeń lub postaci. Jednocześnie wszystkie trasy razem składają się na opowieść o fascynującej przestrzeni między Powiślem a Górami Świętokrzyskimi, dla której oś kompozycyjną stanowi rzeka Kamienna z jej pięknymi przełomami w Bałtowie i Podgrodziu. Dodatkowym walorem tych kilkunastu tras jest nie tylko niemal ciągły i bezpośredni kontakt z naturą ale również estetyka urozmaiconych krajobrazów – od malowniczej Doliny Wisły po pofałdowane Przedgórze Iłżeckie, lessową Wyżynę Opatowską i zamykające horyzont Łysogóry.
Z naszym Przewodnikiem, nie tracąc gruntu pod kołami, zapoznacie się z największymi atrakcjami dziedzictwa kulturowego i przyrodniczego Naszego Regionu, odbywając fascynującą i bezpieczną, off-roadową przygodę w czasie i przestrzeni.

Przewodnik 4×4 Bałtów i okolice powstał z myślą o wszystkich tych, którzy chcą czerpać jak najwięcej frajdy z faktu posiadania i bezpiecznego wykorzystywania walorów konstrukcyjnych aut terenowych (napęd 4×4, prześwit) do jazdy po bezdrożach regionu. Został stworzony tak, by ułatwić doznanie nieskrępowanego poczucia wolności, satysfakcji z odkrywania tajemnic świata i smaku przygody. Zainteresowani znajdą w nim kilkanaście zróżnicowanych pod względem trudności tras, wobec których stosujemy trójstopniową skalę, rozróżniając trasy trzygwiazdkowe dla „podrasowanych terenówek” (zwiększony prześwit, agresywna opona), dwugwiazdkowe dla seryjnych aut 4×4
i jednogwiazdkowe dla SUV-ów.

  • 18 tras
  • start i meta wszystkich tras to Bałtowski Kompleks Turystyczny
  • zróżnicowanie tras pod względem trudności