Wyniki 17 edycji Bałtowskich Bezdroży Dragon Winch

Turystyk Sport - etap 2
Wyczyn - etap 2
Adventure - etap 2
Extreme - etap 2

Klasyfikacja końcowa

Turystyk Sport
Wyczyn
Adventure
Extreme

ROZPOCZYNAMY XVII EDYCJĘ BAŁTOWSKIE BEZDROŻA DRAGON WINCH – PODCZAS TEGOROCZNEJ EDYCJI BĘDZIEMY TROPIĆ SZKALA.

17 edycja Bałtowskich Bezdroży Dragon Winch

Właśnie rozpoczyna się jedna z najpopularniejszych imprez offroadowych w Polsce. Na starcie tegorocznej, XVII już edycji Bałtowskich Bezdroży Dragon Winch stanie ponad 110 załóg. Załogi te stoczą bój o niesamowitą nagrodę jaką po raz pierwszy w historii, będzie wyprawa do Kirgistanu w Azji Środkowej. Fundatorem nagrody jest nasz partner strategiczny Dragon Winch.

Kirgistan - nagroda główna

Bałtowski Rajd tradycyjnie już, rozpocznie się niesamowicie widowiskowym prologiem (miejscowość Sudół). Auta w poszczególnych klasach, czyli TS, W, ADV oraz EXT będą startować po 4 by widzowie mogli być świadkami niezwykle emocjonującego wyścigu. Prolog stanowi wstęp do kolejnych etapów jakim są, etap I – Noc oraz etap II –Dzień (Sobota). Kto miał już okazję w nim uczestniczyć wie, że teren który czeka na zawodników wymaga od nich koncentracji i sporych umiejętności. Po zakończeniu prologu załogi wyruszą w trasę by zmierzyć się z pierwszym etapem rajdu czyli Odcinkiem Nocnym.

Prolog BBDW

Odcinek nocny

W sobotę, zaraz po ogłoszeniu wyników z pierwszego etapy załogi wyjadą w trasę, by zmierzyć się z kolejnymi Odcinkami Specjalnymi. Nie zabraknie mokrych prób, widowiskowych trawersów i ukochanych przez fotoreporterów gęstych bagien. Najważniejsze jednak w tegorocznej edycji jest jej hasło, czyli: „Na tropie Szakala”. Niektóre z tras XVII edycji będą prowadziły ścieżkami, które niegdyś wyznaczał słynny, żółty Patrol, który po dzień dziś, widnieje na logotypie Bałtowskich Bezdroży Dragon Winch. Szakala będziecie mogli zobaczyć na żywo podczas tegorocznej edycji.

17 edycja Bałtowskich Bezdroży Dragon Winc

Wszystkich kibiców informujemy, że współrzędne punktów widokowych pojawią się na naszej stronie w dniu rajdu.
Zapraszamy!

KIRGISTAN (Azja Środkowa) - Nagroda główna dla zwycięzców wszystkich klas 4 XVII edycji Bałtowskich Bezdroży Dragon Winch!

Kirgistan - nagroda główna

Zawodnicy, którzy po ukończeniu XVII edycji "Na Tropie Szakala" okażą się najlepsi i uplasują się na pierwszych miejscach, polecą do Azji Środkowej. KIRGISTAN to nagroda główna, której fundatorem jest nasz partner strategiczny DRAGON WINCH.

Kirgistan - nagroda główna

Po 4 latach wypraw na zachód (Moab, Utah) nadszedł czas by Bałtowskie Bezdroża Dragon Winch ruszyły na podbój wschodu! Będzie to niesamowita wyprawa do miejsc magicznych i zapierających dech w piersiach. Zwycięzców czeka dzika, pełna przygód i niezapomniana offroadowa podróż do samego serca Azji!

Kirgistan - nagroda główna

Kirgistan to niewielki, górzysty kraj położony w centrum Azji. Jego sąsiadami są Kazachstan, Uzbekistan, Tadżykistan i Chiny. Najlepszym sposobem na poznanie tego pięknego zakątka świata jest podróż autami terenowymi. Wycieczka do Kirgistanu to głównie obcowanie z niesamowitą naturą. Często nazywany jest Azjatycką Szwajcarią, jest jednym z najpiękniejszych i najbardziej malowniczych krajów Azji Centralnej. Prawie 94% kraju zajmują wysokie góry. Górskie widoki w Kirgistanie uważane są za te najpiękniejsze na świecie. Państwo to, to również przecudne jeziora, urokliwe miasta i wsie pełne historii i orientalnej kultury oraz gościnnych ludzi.

Kirgistan - nagroda główna

Planu wycieczki nie chcemy póki co zdradzać, by zostawić sobie coś na później, ale na pewno ruszymy w trasę prowadzącą po dawnym szlaku jedwabnym. Przejedziemy przez przełęcz Tue Ashuu, która ma ponad 3000 m. n.p.m. Droga ta jest uważana za jedną z najpiękniejszych w Kirgistanie. Zapoznamy się również z kirgiską tradycją i kulturą.

Bałtowskie Bezdroża Dragon Winch "Na tropie Szakala".

17edycja-zapowiedz

Jak sama nazwa wskazuje XVII edycja Bałtowskich Bezdroży Dragon Winch będzie prowadziła Tropami Szakala. Wielu z Was się pewnie zastanawia co to właściwie Szakal i co oznacza, że rajd będzie kierował jego Tropami? Już śpieszymy z wyjaśnieniami.

Szakal

Historia Szakala w Bałtowie zaczyna się już bardzo, bardzo dawno, ale my przybliżymy Wam tą najbardziej znaczącą dla nas. Czy wiedzieliście, że auto znajdujące się od samego początku w logotypie Bałtowskich Bezdroży Dragon Winch to właśnie Szakal o którym mowa? Auto to należy do naszego "Generała" Blachy, którym niegdyś startował w rajdach, a co dla nas jeszcze ważniejsze wyznaczał nim szlaki, na których odbywały się pierwsze edycje bałtowskiego rajdu.

Szakal

Szakal inaczej Nissan Patrol k160 wyprodukowane w 1986 roku (tzw. Hiszpanka). Od roku, w którym "przyszedł" na świat przeszedł wiele modyfikacji pod okiem naszego dowódcy. Sama nazwa Szakal jak mówi Generał - "Powstała dość spontanicznie podczas jednego z najcięższych rajdów, w których miałem okazję startować. Było to około roku 2007 w okolicy Warszawy". Jak opowiada ten rajd kończyli tylko najsilniejsi zawodnicy i najlepsze auta - porównywane do drapieżników. Słynny Patrol brawurowo przejechał rajd i uplasował się na pierwszym miejscu - nie złamało go nawet około 20h 70% zatopienie. Jak twierdzi Generał było to auto nie do pokonania, drapieżne i niezawodne, do którego określenie Szakal pasowało jak żadne inne.

Szakal

Zapragnęliśmy wrócić do korzeni i oddać cześć jednemu z najważniejszych symboli naszego rajdu.

„Szakal” pojawił się na logotypie Bałtowskich Bezdroży Dragon Winch już podczas pierwszej edycji. Swoim drapieżnym wyglądem idealnie pasował do "krainy" dinozaurów, w której odbywa się rajd.

Szakal

Tegoroczna edycja w dużej mierze będzie prowadziła szlakami, które niegdyś wytyczał nasz "Generał" swoim żółtym Szakalem. Jak możecie się domyślić- nie będzie łatwo. Jednak nagroda, której fundatorem jest nasz partner strategiczny DRAGON WINCH, a zarazem tytularny jest warta poświęcenia. Jaka to nagroda? Tego dowiecie się już w najbliższy poniedziałek (17 czerwca) późnym popołudniem.

W XVII edycji w poszczególnych edycjach może wystartować:
TS - 35, W - 35, ADV - 20, EXT - 20 AUT.

Szakal

Listy zgłoszeniowe zostaną uruchomione już 1 lipca o godzinie 12:00. Tradycyjnie o zakwalifikowaniu załogi do rajdu i jej kolejności na liście decyduje zaksięgowanie wpłaty wpisowej na koncie organizatora.

Limity klas
TS - 35 MIEJSC
W - 35 MIEJSC
ADV - 20 MIEJSC
EXT - 20 MIEJSC

*** O zakwalifikowaniu załogi do rajdu i jej kolejności na liście decyduje zaksięgowanie wpłaty wpisowej na koncie organizatora.

Listy zgłoszeniowe na XVII edycję - OTWARTE!

17edycja-start-zapisow

Aby wziąć udział w naszym rajdzie konieczne jest:
1. Zapoznanie się z regulaminem oraz wymaganiem klas.
2. Wypełnienie formularzu zgłoszeniowego, który znajduje się w zakładce „Zgłoszenia”.
3. Dokonać wpłaty w wysokości adekwatnej do klasy, która została wybrana podczas wypełniania formularza zgłoszeniowego na nr konta: 72 8507 0004 2009 0004 5795 0006,
DLF INVEST SP. Z O.O 27-423 BAŁTÓW 7
tytułem: RAJD BAŁTÓW, KLASA, Imię i Nazwisko

Wysokości wpisowego w zależności od wybranej klasy:
TS - 1300 ZŁ
W - 1300 ZŁ
ADV - 1600 ZŁ
EXT - 1600 ZŁ

O zakwalifikowaniu załogi do rajdu i jej kolejności na liście decyduje zaraz po wypełnieniu formularzu zgłoszeniowego, ZAKSIĘGOWANIE WPŁATY WPISOWEJ na koncie organizatora. UWAGA: Jeżeli w tym samym dniu zaksięgowane zostaną więcej niż jedna wpłata to o miejscu na liście decyduje data i godzina zgłoszenia.

Załogi z listy rezerwowej mogą znaleźć się na liście głównej po wpłaceniu wpisowego w miejsce osób z listy głównej, które tej opłaty nie dokonały. Jak najwcześniejsza wpłata wpisowego może zagwarantować miejsce na liście startowej.

Limity miejsc na listach startowych w zależności od klasy:>
TS - 35 MIEJSC
W - 35 MIEJSC
ADV - 20 MIEJSC
EXT - 20 MIEJSC

Do zobaczenia w Bałtowie!

1 Lipca - START ZGŁOSZEŃ na XVII edycję Bałtowskich Bezdroży Dragon Winch

17edycja-start-zapisow

Już 1 lipca o godzinie 12:00 na naszej stronie zostaną uruchomione listy zgłoszeniowe na XVII edycję Bałtowskich Bezdroży Dragon Winch. Będzie to wyjątkowa edycja, gdyż wrócimy na trasy typowane niegdyś przez żółtego Szakala, czyli jeden z najważniejszych elementów naszego logotypu. Ci którzy je pokonają i uplasują się na pierwszych miejscach otrzymają wyjątkową NAGRODĘ, której sponsorem jest Dragon Winch. Jaka to nagroda? Tego dowiecie się już wkrótce, a póki co zapiszcie sobie tą datę w kalendarzu, by nie przegapić zgłoszenia, gdyż limit miejsc jest ograniczony.

Limity klas
TS - 35 MIEJSC
W - 35 MIEJSC
ADV - 20 MIEJSC
EXT - 20 MIEJSC

*** O zakwalifikowaniu załogi do rajdu i jej kolejności na liście decyduje zaksięgowanie wpłaty wpisowej na koncie organizatora.

Kolejne Bałtowskie Bezdroża DRAGON WINCH Family przechodzą do historii.

Z tego miejsca jeszcze raz chcielibyśmy podziękować Wszystkim uczestnikom którzy zdecydowali się wziąć udział w naszej imprezie. To był dla nas wspaniały czas, a to wszystko jest Waszą zasługą. Kolejny raz uświadomiliśmy sobie, że offroad to naprawdę nasza pasja, którą chcemy się dzielić. Widok całych rodzin, które chcą właśnie w taki sposób i w takim miejscu spędzać czas jest dla nas bezsenny. Dziękujemy!

Nasza impreza nie mogłaby się również odbyć gdyby nie ogromne wsparcie naszych sponsorów oraz mediów, które Wszystko uwiecznią.
DRAGON WINCH to nasz partner strategiczny, z którym współpracujemy już od lat. Po raz kolejny bardzo dziękujemy Wam za olbrzymie wsparcie i zaufanie!
JuraPark - Bałtowski Kompleks Turystyczny dziękujemy za udostępnienie pięknego terenu i atrakcji by najmłodsi, ale również Ci starsi mieli bajkowy Dzień Dziecka.
Toyota Polska oraz Pepsi dziękujemy za świetne gadżety, którymi mogliśmy obdarować uczestników rajdu.
RBReader dziękujemy za udostępnienie uczestnikom elektronicznych roadbooków by mieli jeszcze większą frajdę.
RC Nennox dziękujemy za przygotowanie wyjątkowego odcinka specjalnego z wykorzystaniem sowich pojazdów.
Terenwizja dziękujemy za to, że zawsze z nami jesteście i tworzycie najlepsze, offroadowe materiały pod słońcem! Z niecierpliwością czekamy na Waszą relację z Family 2019.
Craft Media Wam dziękujemy za wsparcie medialne i PRowe.

Dziękujemy również całemu sztabowi organizacyjnemu i tym Wszystkim, którzy mieli nawet malutką cegiełkę udziału w przygotowaniach do tego wydarzenia.

Bałtowskie Bezdroża DRAGON WINCH Family widzimy się za rok! :D


Zdjęcia: Przemysław Serafin & Blanka Lichota

     

 

7 dni do Bałtowskich Bezdroży Dragon Winch Family!

Za 7 dni startują Bałtowskie Bezdroża DRAGON WINCH Family - czyli jedyny takim offrod'owym Dzień Dziecka!

Będzie dużo pozytywnych emocji, aktywności, wyzwań, a przede wszystkim bezcennego czasu z rodziną w cudownych okolicznościach.

Baza rajdu będzie usytuowana w tym samym miejscu co w roku ubiegły czyli w Bałtowskim Kompleksie Turystycznym, a dokładniej w wiacie Zajazdu Przystocze, która położona jest tuż za ośrodkiem jazdy konnej Kraina Koni. Obok Wiaty będzie znajdował się również Park Maszyn.

Wszystkim uczestnikom imprezy przypominamy o zapoznaniu się z harmonogramem wydarzenia, który znajdziecie w zakładce "O rajdach".

Zawodnicy w trasę wyruszą z klasycznymi roadbookami, które będą ich „mapą” lub alternatywnie z aplikacją, którą dostarcza RBReader. W terenie czekają będą czekać zadania sprawnościowe, zagadki krajoznawcze i fotopunkty.  

Nasza impreza nie ma sportowego charakteru, w którym najważniejsza jest rywalizacja, nie prowadzimy podczas niej klasyfikacji generalnej. Głównym celem wydarzenia jest wspólny, rodzinny i aktywny czas, a przede wszystkim dobra zabawa.

Z radością możemy poinformować też, że cały rajd zrelacjonuje dla Was najlepsza offrod'owa telewizja - Terenwizja!

Wspierają nas jak zawsze:
- Nasz partner strategiczny i tytularny, na którego zawsze możemy liczyć DRAGON WINCH, który jest największym polskim producentem wyciągarek o globalnym zasięgu,
- Firma EMPRO dystrybutor narzędzi marki Milwaukee, z którą współpracujemy już kolejną edycję i z pełną pewnością możemy polecić ich narzędzie, gdyż sami testowaliśmy i stwierdzamy, że są niezawodne,
- Toyota Polska, która zawsze zasila nas w wyjątkowe gadżety,
- Pepsi, z którym mamy dla Was niespodziankę w pakiecie startowym,
- JuraPark - Bałtowski Kompleks Turystyczny, dzięki któremu całą niedzielę będziecie mogli spędzić zwiedzając największy Kompleks Turystyczny w Polsce,
- RBReader, który dostarczy Wam aplikację z elektronicznymi roadbooki jako dodatkowe udogodnienie.
Naszych partnerów jest znacznie więcej i każdemu z osobna dziękujemy za wsparcie i zaufanie!

Widzimy się już za TYDZIEŃ!
Pozdrawiamy, Sztab organizacyjny BBDW Family.

Bałtowskie Bezdroża Dragon Winch FAMILY - najlepszy offroady Dzień Dziecka!

Bałtowskie Bezdroża Dragon Winch Family to impreza dla całych offroadowych rodzin.

Rajd ma za zadanie zapewnić Wam mnóstwo przygody, uczciwej rywalizacji i zdrowej aktywności w rodzinnej atmosferze. Na potrzeby wydarzenia zostaną przygotowane specjalne roadbooki urozmaicone o zagadki. Jeśli chodzi o samą trasę to zabierzemy Was w krajobrazową podróż po okolicznych bezdrożach i będziemy chcieli ukazać Wam nienudzące się piękno regionu świętokrzyskiego. Nie może też zabraknąć licznych odcinków specjalnych, w których będziecie musieli wykazać się współpracą zespołową/rodzinną i dobrą koordynacją. Odcinki specjalne będą przygotowane w taki sposób by poczuć dreszczyk emocji nie narażając jednak aut na uszkodzenia.
  

Podczas naszego rajdu nie będzie przegranych, a każdy z uczestników zostanie nagrodzony, a Ci najsprytniejsi dodatkowo wyróżnieni.

Jest to impreza, która nie wymaga żadnej modyfikacji aut. Do udziału BBDW Family zapraszamy Wszystkich posiadaczy klasycznych aut terenowych i suv’ów.

Mając doświadczenie zdobyte podczas organizacji zeszłorocznej edycji wiemy na co musimy wrócić szczególną uwagę, co poprawić a co pozostawić takim jakie było.

  
Już teraz gwarantujemy świetną rodzinną atmosferę i dużo dobrej, aktywnej zabawy!

Ważną informacją jest to, że rajd Family organizowany jest ponownie na terenie Bałtowskiego Kompleksu Turystycznego (www.juraparkbaltow.pl), który jest jednym z największych obiektów turystycznych w Polsce. Daje to też wiele dodatkowych atrakcji dla najmłodszych. Kompleks dysponuje również dużą bazą noclegową

Listy startowe będą otwarte od 8 kwietnia na stronie www.baltowskiebezdroza.pl


Harmonogram oraz szczegółowe informacje podamy wkrótce, jednak już dzisiaj z całą pewnością możemy napisać, że to będzie wyjątkowy- offroadowy Dzień Dziecka z Bałtowskimi Bezdrożami Dragon Winch.

31.05-02.06 ZAPISUJCIE tą datę w swoim rajdowym kalendarzu.
Szczegółowe Informację dotyczące rajdu znajdziecie w zakładce "O Rajdach".

W razie pytań zachęcamy do kontaktu przez fanpage BBDW

Partnerem strategicznym i zarazem tytularnym wydarzenia jest DRAGON WINCH.
Wydarzenie na Facebooku

Listy startowe na edycję Family ZAMKNIĘTE!

Informujemy, że wraz z dniem 23 kwietnia listy zgłoszeniowe do edycji Family zostają przez nas zamknięte. To dla nas wielka radość, że nasz rajd cieszy się tak ogromnym zainteresowaniem. Z uwagi na to zdecydowaliśmy się na zwiększenie limitu aut mogących wystartować w imprezie do ❌50!❌ Taki stan rzeczy motywuje nas jeszcze bardziej by zadbać o to, aby nasz offroadowy Dzień Dziecka był dla wszystkich uczestników niesamowitym przeżyciem! :) Jeszcze raz dziękujemy za tak liczne zgłaszanie się do udziału w naszej imprezie.

Ruszyły zapisy na Bałtowskie Bezdroża Dragon Winch Family!

Właśnie otworzyliśmy listy zgłoszeniowe na BBDW Family! Zachęcamy do dokonywania rejestracji przez nasz formularz zgłoszeniowy.
Liczba miejsc na liście startowej jest ściśle ograniczona = 40 aut, a o zakwalifikowaniu załogi do imprezy decyduje kolejność wpłaty wpisowego.

Pora na życzenia noworoczne i króciutkie podsumowanie 2018 roku.

Wiele się w tegorocznym kalendarzu Bałtowskich Bezdroży Dragon Winch działo. Zaczęliśmy w marcu „wiosenno- zimową” 13 edycją, która każdemu dała się we znaki i na pewno będzie edycją, która na długo zapadnie wszystkim w pamięci. Kolejna edycja to lekka odmiana. W końcu zorganizowaliśmy coś dla całych rodzin i zaprosiliśmy je w czerwcu na offroadowy Dzień Dziecka do Bałtowa. Trzy dni przepełnione dobrą zabawą i rodzinną atmosferą. W październiku natomiast odbyła się edycja specjalna BBDW czyli Maraton, w której dla zwycięzców wszystkich klas przeznaczona była wyjątkowa nagroda czyli podróż do MOAB. Po raz pierwszy zorganizowaliśmy rajd, który trwał aż cztery dni i był pewnego rodzaju kontynuacją 13 edycji. Było wiele emocji, wysiłku, poświęcenia, ale przede wszystkim wspaniałej atmosfery za którą Wam dziękujemy bo Wy ją tworzycie!

Z tego miejsca dziękujemy naszym sponsorom bez których ciężko byłoby zrealizować w tym roku aż trzy edycje BBDW. DRAGON WINCH jesteście wspaniałym i nieocenionym partnerem. EMPRO dziękujemy za ogromne wsparcie i zaufanie. Dziękujemy za ten rok również: Pirelli Polska, TOYOTA, Rockstar Energy Drink, zz-top.pl, RBReader, ATV Polska, JuraPark - Bałtowski Kompleks Turystyczny oraz mediom: Terenwizja, Terenowo.pl - portal 4x4, Sandra Biegun, Dagmara Kowalczyk, Przemysław Serafin, Arek Żak, Off-Road PL Magazyn 4x4 i wielu wielu innym partnerom!

Dla nas ten rok był zdecydowanie „Rokiem offroadowych emocji”! Mamy nadzieje, że dla Was również.
Kochani przede wszystkim życzymy Wam na ten nowy 2019 rok abyście mieli zawsze czas dla swojej pasji. Wszystkiego dobrego dla Was i Waszych rodzin!

Jedziemy do Zamościa na XIII Terenową Integrację dla Choinki!

Podobnie jak w zeszłym roku ekipa Bałtowskich Bezdroży Dragon Winch jedzie do Zamość na VIII już Ogólnopolską Integrację dla Choinki, która w tym roku zaplanowana jest na niedzielę 16 grudnia. Celem organizacji wspomnianej integracji jest spełnianie marzeń dzieci z domu dziecka i najbardziej potrzebujących.

Wydarzenie startuje wspomnianego16 grudnia 2018 roku o godzinie 9:00 na terenie piaskowni w Mokre koło Zamościa, niedaleko lotniska, gdzie jak podają organizatorzy –„czekać będzie na uczestników moc wrażeń”. Podczas integracji możliwa będzie przejażdżka autem offroadowym, skosztowanie wojskowej grochówki zaserwowanej z prawdziwej kuchni polowej, a w przerwie zmagań przeprowadzone zostaną konkursy z cennymi nagrodami.

Więcej informacji na temat VIII Ogólnopolskiej Integracji Terenowej znajdziecie na facebookowym wydarzeniu https://www.facebook.com/events/1761625240610523/

Bałtowskie Bezdroża Dragon Winch Maraton 2018 - przeprawowy slalom gigant

Pamiętacie to uczucie z dzieciństwa, gdy po zjedzeniu przepysznego pucharu z lodami z polewą czekoladową przyszła Wam do głowy myśl: „Ach, znalazłoby się miejsce na jeszcze jedną gałkę”? Organizatorzy rajdu Bałtowskie Bezdroża – tercet Lichotów – postanowili w tym roku spełnić Wasze życzenie i wydłużyć swój wychwalany wszem i wobec rajd o dodatkowy dzień, dzięki któremu żaden zawodnik – nawet ten, któremu po drodze podwinęła się noga i nie osiągnął mety – nie opuszczał Bałtowa głodny wrażeń.
Po „wiosennej” edycji Bałtowskich Bezdroży Dragon Winch 2018, na której zawodnicy przemarzli do szpiku kości, walcząc nieoczekiwanie nie tylko z trasą i rywalami, ale również odpierając atak zimy, tym razem na „jesiennej” edycji maratonu aura okazała się nader łaskawa. Bezchmurne niebo, letni wiaterek, mieniące się kolorami liście drzew odegrały – wraz z dodatkowym dniem zmagań – rolę owego naddatku sprawiającego, że rajd okazał się prawdziwą ucztą dla kubków smakowych każdego, nawet najbardziej wybrednego off-roadera. 
Początek był tradycyjny. Na dnie wyrobiska Kopalni Sudół w ramach prologu każda z klas rywalizowała o pozycję startową do etapu nocnego. Strategie były różne – jedni szli na całość, inni oszczędzali się, mając świadomość, że przed nimi jeszcze wiele kilometrów i godzin zmagań. Rajdowa euforia czasem okazywała się zgubna – dwie załogi zaliczyły efektowne świece, po których wylądowały na dachu, co nie przeszkodziło im jednak szybko wrócić na trasę. Ostrzeżeniem dla wszystkich było również kilka pechowych awarii.
Zapadający zmierzch ponaglał zawodników do wyjazdu na etap nocny. Ze względu na wydłużenie rajdu organizatorzy poszli im na rękę, wyznaczając do pokonania tylko dwa oesy, na których przeważały przeszkody w postaci trawersów oraz licznych stromizn. Tym razem już nikt nie oszczędzał sił, piloci biegali po zboczach co sił w nogach popędzani okrzykami (czasem nieparlamentarnymi;) swych kierowców, a samochody tańczyły na linach wyciągarek, obijając się o drzewa i zawisając w spektakularnych pozach. Tuż po starcie „nocki” tytuł Pechowca Rajdu powędrował do Jana Ciemnego z Jawan Team, który po wywrotce na prologu już na pierwszym oesie stoczył się ze stoku, zaliczając cztery rolki i dwa boki. Dużym kunsztem wykazali się Mariusz Niemiec i Karol Obrał z Misio Team, opierając się na jednym z trawersów podwoziem o... drzewo. Najlepsze czasy wykręcały jednak trzy zespoły, w których wszyscy upatrywali faworytów klasy Extreme: Musz Team, Alfanet Team i Low Range Team. W klasie Adventure noc należała do Jacka Szczęcha i Tadeusza Michalca, którym konkurenci deptali jednak po piętach.

Danie główne, czyli piątkowy etap składający się dla klas Extreme i Adventure z pięciu oesów stał pod znakiem prób leśnych oraz błotnych. Po nocnej rozgrzewce zawodnicy szybko i sprawnie pokonali pierwsze przeszkody sprawdzające ich zmysł równowagi oraz umiejętność właściwej asekuracji wyciągarkami. A później... zaczęła się mokra robota! Kanał Mistrzów to jedyna w Polsce pokryta zieloną rzęsą, kilkusetmetrowa pływalnia dla samochodów oraz ich pilotów, w której nietrudno o „pełne zanurzenie”. Współczesne zmoty bez trudu radzą sobie nawet z takimi wyzwaniami. Oesem, który w tym roku sprawił zawodnikom z Extreme najwięcej kłopotu, okazał się bagnisty Slalom Gigant. Wydawało się, że to właśnie on rozstrzygnie losy zwycięstwa - „niezatapialne” EVO7 „Małyszów” po niecałych 22 minutach zameldowało się na mecie, wychodząc na prowadzenie przed załogę Muszów, która przeżywała koszmarne problemy z rwącymi się linami wyciągarki. Ostatecznie Musztang okazał się o ponad godzinę wolniejszy od Jimny, ale rzutem na taśmę zdołał jeszcze – jako jedyne auto Extreme – pokonać Kanał Pijanego Sołtysa. Sztuka ta nie udała się Jimny, w którym padł pstryczek-elektryczek od rozruchu silnika. Tym samym bracia Muszowie objęli prowadzenie w zawodach z pewną ponad 40-minutową przewagą nad rywalami. W klasie Adventure na koniec dnia sytuacja wciąż znajdowała się pod kontrolą duetu Szczęch – Michalec.

Sobotni, decydujący etap w obu najmocniejszych klasach znów został zdominowany przez piekielnie trudne, leśne trawersy. Zawodnicy z roku na rok bardziej doświadczeni w ich pokonywaniu coraz częściej ośmielali się na mrożące krew w żyłach akcje, takie jak pokonywanie pionowych ścian na kołach, bez pomocy wyciągarki, czy też przejazdy w poprzek stromizn bez asekuracji, a jedynie z pilotem wiszącym u boku auta. Boleśnie jednak o fakcie przyciągania ziemskiego przekonał się Maciek Musz, który próbując złapać toczące się po zboczu koło zapasowe, wybił bark i wylądował w szpitalu. Liderów rajdu poratowała jednak załoga Waldemar Cesarz – Krzysztof Szalacha, która wycofała się z dalszej jazdy, a jej pilot zajął miejsce obok Jacka Musza, ratując ich zwycięstwo w rajdzie.

Załogi Adventure tuż przed metą dokonywały jeszcze krótkiego przejazdu starorzeczem, wdrapywały się na stromy brzeg kanału i mogły już świętować ukończenie maratonu, który na pewno długo jeszcze będą wspominać – zwłaszcza Jacek Szczęch i Tadeusz Michalec którzy okazali się najlepsi. Zawodnikom Extreme organizatorzy oszczędzili walki na finałowym oesie, co było roztropnym posunięciem w obliczu faktu, że przedostatni odcinek pokonały tylko trzy załogi. Wśród nich Jacek Musz i jego rezerwowy pilot Krzysztof Szalacha, którzy wraz z kontuzjowanym Jackiem Muszem mogli świętować triumf w rajdzie (PEŁNE WYNIKI KLASY EXTREME I ADVENTURE). Najlepszymi Wyczynowcami maratonu zostali Adam Ciota i Szymon Czerski (PEŁNE WYNIKI WYCZYNU), a Turystami o sportowym zacięciu – Jacek i Bartosz Tomczakowie (PEŁNE WYNIKI TURYSTYK SPORT).

Bałtowskie Bezdroża Dragon Winch Maraton potwierdziły status najtrudniejszego rajdu przeprawowego w Polsce, który tym razem rozrósł się na dodatek do rozmiaru XXL. Choć czasem słychać było głosy, że fragmenty bywają już „za trudne”, wydawało się, że na najlepszych, odpornych na działanie grawitacji, nie czyniły one większego wrażenia. Rozmiar przedsięwzięcia, którego co roku podejmują się organizatorzy, najlepiej wyraża się w ilości materiałów zakupionych do wyznaczenia odcinków specjalnych. W tym roku zużyli aż 45 kilometrów taśm! Wysiłek opłacił się, bo chyba nikt nie opuszczał Bałtowa niezadowolony. W najlepszych humorach do domów wracali zaś zwycięzcy – dzięki firmie Dragon Winch w nagrodę polecą bowiem do Moab! Kolejną okazją, by zmierzyć się z legendą Bałtowa już za rok: 4-6 października 2019.

Text i foto: Arek Kwiecień / Sigma Pro

Klasyfikacja generalna - Bałtowskie Bezdroża Dragon Winch Maraton 2018

Turystyk Sport

Wyczyn

Wyniki klas Adventure i Extreme.

Wyniki z czwarku - Bałtowskie Bezdroża Dragon Winch Maraton 2018

Czwartkowe wyniki klasy Turystyk Sport

Czwartkowe wyniki klasy Wyczyn

Wyniki klas Adventure i Extreme.

3 dni od Moab – zapraszamy na Bałtowskie Bezdroża Dragon Winch Maraton 2018

Wyjazd do Moab – mekki światowego off-roadu – to nagroda dla najlepszych zawodników rajdu Bałtowskie Bezdroża Dragon Winch Maraton, którzy jesienią, w dniach 4-7 października, wezmą udział w przygotowanym specjalnie dla nich nowym wyzwaniu, jakim będą trzydniowe zmagania w ekstremalnie trudnym terenie. Pierwsza potyczka czeka ich już za kilka dni – 1 sierpnia, w samo południe, będą musieli dołożyć starań, by dostać się na listę startową obleganych zawodów. Pierwszeństwo zapisów zarezerwowano dla załóg, które brały udział w wiosennej, XIII edycji rajdu.

Do Moab na zaproszenie fundatora nagrody – firmy Dragon Winch – polecą najlepsi off-roaderzy z klas: Extreme, Adventure, Wyczyn i Turystyk Sport (maraton ma charakter typowo sportowy, dlatego tym razem organizatorzy nie uruchamiają zapisów do klasy Turystyk). Wszystkie załogi muszą spodziewać się dużych wymagań dostosowanych do stopnia przygotowania ich samochodów, jednak – co oczywiste – najtrudniejsze przeszkody zarezerwowane zostały dla pojazdów klas Extreme i Adventure, które bój będą toczyć pod okiem sędziów na wytaśmowanych odcinkach specjalnych.

Szczegóły budowy i dozwolonego wyposażenia samochodów określa zmodyfikowany niedawno regulamin. I tak na przykład w klasie Extreme mogą rywalizować auta zbudowane od podstaw, wyposażone w dwie dowolne wyciągarki i korzystające z mostów portalowych. W Adventure zwolnice są zakazane, a wyciągarki muszą być elektryczne, natomiast w Wyczynie ścigać się mogą terenówki zbudowane na bazie seryjnych pojazdów (zakaz zmian do słupka B), posiadające tylko jedną, przednią wyciągarkę. Duże zmiany wprowadzone zostały w regulaminie klasy Turystyk Sport – wszystko po to, by zawodnicy mogli poczuć jeszcze więcej frajdy z jazdy w terenie. Ulegając ich namowom, organizatorzy dopuścili możliwość stosowania tuningowych blokad mechanizmów różnicowych (pod warunkiem jednak, że mosty pozostaną seryjne), dają zielone światło na dowolne (!) modyfikacje zawieszenia, pozwalają na zastosowanie większych kół (35 cali zamiast dotychczasowych 34) oraz zgadzają się na montaż homologowanej, wewnętrznej klatki bezpieczeństwa.

Regulaminową nowością jest inny system kar czasowych. W dotychczasowych edycjach rajdu kary były niezmienne, jednak podczas maratonu ich wymiar będzie dostosowany do skali trudności i długości odcinków specjalnych.

W Bałtowskie Bezdroża Dragon Winch Maraton w elitarnych klasach Extreme i Adventure bój toczyć będzie po 25 załóg, a w Wyczynie i Turystyku Sport – po 40. Maraton zainauguruje prolog rozegrany w czwartek (4 października), po którym zawodnicy ruszą na etap nocny. W piątek (5 października) i sobotę (6 października) off-roaderzy stoczą bój na etapach dziennych. Zwycięzców poznamy w niedzielę (7 października).

– Oczywiście skorzystaliśmy z możliwości prerejestracji i już jesteśmy na liście – mówi Jacek Musz, który wraz ze swoim bratem Maćkiem zajął 2. miejsce w XIII edycji Bałtowskich Bezdroży Dragon Winch. – Nie wiemy, czego się możemy spodziewać po maratonie. Zapewne czeka nas ta sama orka co zwykle, tylko trwająca jeszcze dłużej. Kluczowa będzie wytrzymałość auta, bo – co tu ukrywać – czasem jeden dzień bywa morderczy, a co dopiero trzy. Zaopatrzyliśmy się już jednak w nowe opony i choć do startu zostało jeszcze sporo czasu, czujemy się przygotowani do walki.

Z braćmi Muszami oraz innymi zawodnikami z czołówki polskiego off-roadu będziecie mieli okazję spotkać się na trasie jedynie wtedy, gdy nie zapomnicie o rejestracji rozpoczynającej się 1 sierpnia o 12 w południe. Przypominamy – na najlepszych czeka wyprawa do Moab!

Arek Kwiecień – terenowo.pl
MM

CO NOWEGO NA MARATONIE

W październiku spotkamy się, aby wyłonić najlepszych zawodników przeprawowego offroadu w Polsce! Zwycięskie załogi w nagrodę polecą do MOAB w USA. Aby po nią sięgnąć będziecie musieli zmierzyć się z 3 dniami rywalizacji przepełnionymi różnorodną przeprawą terenową. Począwszy od czwartkowego prologu i etapu nocnego poprzez piątkowy i sobotni etap dzienny. Maraton jest skierowany do osób, które posiadają już doświadczenie w rajdach przeprawowych i dokonują modyfikacji technicznych swoich pojazdów. W związku z tym jesienią wystartują 4 klasy: Turystyk Sport, Wyczyn, Adventure, Extreme wyłączając klasę Turystyczną, która z założenia miała pozostać wolna od wymagającej sportowej rywalizacji. Specjalnie na potrzeby jesiennej edycji trwają prace nad pozyskaniem nowych terenów pod Odcinki Specjalne. Tych nie zabranie w żadnej z klas, choć tak jak dotychczas w Wyczynie i Turystyku Sporcie dominować będą pieczątki.

Największe zmiany wprowadziliśmy dla uczestników klasy TURYSTYK SPORT. Zdecydowaliśmy się stworzyć więcej możliwości do poprawy właściwości terenowych Waszych pojazdów. Oto najważniejsze zmiany względem poprzednich lat w klasie TS:
- Dopuszczalny montaż nieseryjnych blokad mechanizmów różnicowych (mosty pojazdu wyłącznie seryjne)
- Modyfikacje zawieszenia bez ograniczeń - sami zdecydujcie jak wysoka ma być Wasza terenówka (uwaga: duży lift nie zawsze pomaga na trawersach ;) )
- Średnica opon do 35’’ (było 34’’)
- Wnętrze auta seryjne. Dopuszczalna wymiana fotela kierowcy i pilota wraz z pasami bezpieczeństwa.
- Niewymagana, ale dopuszczalna wyłącznie homologowana, wewnętrzna klatka bezpieczeństwa

Szczegółowe informacje dotyczące wymagań technicznych w zakładce „WYMAGANIA KLAS

Pora szykować swoje maszyny i zadbać o kondycję - do zobaczenia już 4 października w Bałtowie na wielkiej offroadowej batalii!

NIEBAWEM START ZAPISÓW NA MARATON

1 sierpnia o godz. 12:00 nastąpi otwarcie zapisów do jesiennego Maratonu. Wszystkich zainteresowanych startem prosimy o zapoznanie się z regulaminem oraz wymaganiami klas (tutaj link do: http://www.baltowskiebezdroza.pl/orajdzie-regulamin). Jednocześnie informujemy, iż załogi które wzięły udział w marcowe edycji mają prawo pre-rejestracji (o szczegółach poinformujemy Was za pośrednictwem adresów mailowych, które otrzymaliśmy od Was podczas poprzedniej rejestracji - spodziewajcie się wiadomości.

Zmiana terminu otwarcia list zgłoszeniowych na BBDW Maraton

W związku z trwającymi pracami nad poprawą regulaminu przesuwamy termin otwarcia list zgłoszeniowych do "MARATONU" na 1 sierpnia. Zaktualizowane dokumenty dotyczące zasad rywalizacji i wymagań technicznych zaprezentujemy wkrótce. Tymczasem powodzenia na innych rajdach i do zobaczenia już jesienią!

Koniec i bomba, a kto nie był, ten trąba! - Bałtowskie Bezdroża Dragon Winch Family 2018

„Na „dzień dobry” zawodnicy pokonywali kilkusetmetrowy odcinek poprowadzony po leśnej stromiźnie, którą co rusz przecinały jary i wąwozy. Auta zatrzymywały się na skraju przepaści, które wydawały się nie do pokonania, ale kierowcy bynajmniej nie rezygnowali z dalszej jazdy. Uwijający się wokół piloci szybko podpinali liny i – wydawałoby się – samobójcza próba zamieniała się w kolejne zaliczone zadanie...” - to jeden z częstych motywów relacji zamieszczanych na TERENOWO.PL z kolejnych edycji rajdu Bałtowskie Bezdroża Dragon Winch, który od lat przyciąga na start najlepszych off-roaderów w Polsce. Ale tym razem było zupełnie inaczej: rodzinnie, bezpiecznie, wypoczynkowo. Podczas BBDW Family, która miała miejsce w pierwszy weekend czerwca, załogi mogły się wreszcie zrelaksować, omijając szerokim łukiem budzące grozę odcinki specjalne, które tym razem służyły jedynie za atrakcję do oglądania i podziwiania, a nie pokonywania na kołach.

Choć premierowa edycja Bałtowskich Bezdroży Dragon Winch – Family od początku była zapowiadana jako rajd rodzinny, na którym mile widziani są nieprofesjonaliści oraz SUV-y będące terenówkami tylko z nazwy, na trasie pojawiły się przeszkody stawiające przed uczestnikami nieco większe wyzwanie. Pierwszego dnia imprezy rajdowcy mieli do przejechania 60 kilometrów w terenie z budzącymi duże emocje przerywnikami w postaci zadań specjalnych, których zaliczenie wymagało już pewnych umiejętności off-roadowych (i nie tylko). Piaszczysta pętla pokonywana na czas była sprawdzianem nie tylko szybkości, ale również delikatności jazdy – na mecie liczyły sekundy oraz... mililitry wody uronionej z wypełnionego po brzegi kubka trzymanego przez pilota. By zaliczyć fotopieczątki rozrzucone w jednym z kamieniołomów, należało już odważniej zaatakować kilka podjazdów i precyzyjnie manewrować po nierównościach (na zdjęciach musiał być uwieczniony pilot dotykający rękami pieczątkę oraz samochód – dla ułatwienia w roli pilota mogło wystąpić kilka osób). Dużo zabawy było również podczas prób wpasowania sylwetki auta w kontur wymalowany na filarze mostu – dla jednych była to bułka z masłem, niektórzy mieli już pewne problemy z wydostaniem się z błotnistej pułapki, a jeszcze inni pomysłowo zinterpretowali zadanie, pozując do zdjęcia bez auta, za to z całą załogą.

Drugi dzień Family stał pod znakiem długiej, liczącej aż 140 kilometrów, terenowej wycieczki, prowadzącej śladami Witolda Gombrowicza, który zanim trafił na salony światowej literatury, swoje dzieciństwo spędził w Świętokrzyskim. Off-roaderzy odwiedzili między innymi Małoszyce, czyli miejsce narodzin pisarza, kościół we Wszechświętych, gdzie został ochrzczony, oraz dwór w Chocimowie, czyli dom rodzinny poety Mariana Ośniałowskiego, blisko spokrewnionego z twórcą „Ferdydurke” i „Transatlantyku”. Podróż miała walor nie tylko edukacyjny, ale również rozrywkowy – na kartach roadbooka co rusz pojawiały się wierszowane zagadki, których rozwiązanie umożliwiało na koniec dnia odgadnięcie hasła ukrytego przez organizatorów w krzyżówce.

W rajdzie terenowym off-road jest jednak na pierwszym miejscu i trzeba przyznać, że zarówno pierwszego, jak i drugiego dnia imprezy każdy mógł się najeździć do syta poza drogami asfaltowymi. I – co warto podkreślić – zdecydowana większość trasy poprowadzona była ogólnie dostępnymi ścieżkami, co zadaje kłam twierdzeniu, że w Polsce „nie ma gdzie jeździć w terenie”. Póki asfalt nie zaleje wszystkich dróg gminnych i ścieżek leśnych udostępnionych do ruchu kołowego (a prędko to się nie stanie), turyści off-roadowi mogą spać spokojnie, a weekendami legalnie uprawiać swoje hobby.

Nie samym off-roadem człowiek żyje (z czym pewnie niektórzy by polemizowali), dlatego na Family nie zabrakło również przerw na posiłki oraz atrakcji dla dzieci. Przyszłe pokolenie off-roaderów mogło skorzystać ze wszystkich uciech, jakie oferuje Bałtowski Kompleks Turystyczny, poczynając od zwiedzania JuraParku, Prehistorycznego Oceanarium, Zwierzyńca i Polski w Miniaturze, przez udział w animacjach na terenie Wioski Czarownic, a kończąc na nielimitowanym ujeżdżaniu rollercoastera. Każdy dzień kończył się spotkaniem integracyjnym wszystkich uczestników Family, na którym można była zawiązać lub odnowić znajomości, wymienić się wrażeniami z terenu lub porozmawiać o zbliżających się startach. Choćby w tym właśnie celu do Bałtowa zjechali tak znakomici off-roaderzy jak Marcin Małolepszy czy Sławek Kowalski, którzy „żadnych Bałtowskich odpuścić nie zamierzają”.

Po dwóch dniach zabawy i wypoczynku odbyła się oficjalna ceremonia wręczenia nagród (oprócz „debeściaków” wyróżnienia otrzymały wszystkie załogi) połączona z aukcją charytatywną Fundacji Spełnionych Marzeń, na której rekordową kwotę wylicytowano za koszulkę reprezentacji Polski z autografem Roberta Lewandowskiego.

– To były nieco inne Bałtowskie Bezdroża niż zwykle – mówi Marcin Szewczuk z Low Range Team, który dwa i pół miesiąca wcześniej po ciężkiej walce w śniegu i mrozie uplasował się na podium klasy ekstremalnej w jednej z najtrudniejszych edycji „Bałtowskich” w historii. – Wspaniale było spędzić ten czas z rodziną i przyjaciółmi. Dzieci były zachwycone atrakcjami, a my również najeździliśmy się do syta. Z mojej perspektywy trasa była prościutka, przygotowana pod każdy samochód – w sam raz na rodzinny wyjazd w teren. Słowa uznania należą się twórcom perfekcyjnie dopracowanego roadbooka (jedyny błąd skorygowany został SMS-em), dostępnego zarówno w tradycyjnej formie papierowej, jak i za pośrednictwem aplikacji RB Reader. Za ich sprawą moja żona, która po raz pierwszy nawigowała w terenie, nie popełniła ani jednej pomyłki. Wszyscy mieliśmy okazję wypocząć, a dzieci wyszaleć się z rówieśnikami. Znajomi, z którymi rozmawialiśmy, również oceniają imprezę w samych superlatywach. Jeśli Family odbędzie się w przyszłym roku, na pewno nas nie zabraknie. Przyjemnie jest spędzić czas w dobrym towarzystwie, niekoniecznie na sportowo, ale wciąż terenowo!

Obok stałych gości Bałtowskich Bezdroży w imprezie uczestniczyły również osoby, które na co dzień specjalizują się w zupełnie innym rodzaju off-roadu. – W porównaniu do rajdów szybkościowych, w których startuję, jechaliśmy nieco wolniej, ale bawiliśmy się równie wyśmienicie – opowiada Marek Siarek, od kilkunastu lat odnoszący sukcesy w Rajdowych Mistrzostwach Polski Samochodów Terenowych. – By dotrzeć do Bałtowa, przejechaliśmy aż 600 kilometrów i nie żałujemy! Dla mojej turystycznej Toyoty trasa była jak znalazł. Oczywiście zdarzały się momenty, na przykład gdy pomyliliśmy drogę, że robiło się nieco trudniej, ale skończyło się na kilku rysach. Jestem zachwycony faktem, że miałem okazję off-roadowo spędzić ten czas z moją rodziną – żoną Alicją i synem Jeremim – a ona dobrze się bawiła. Mój syn twierdzi, że jazda w terenie jest sto razy fajniejsza niż po normalnych drogach!

Szacunek wszystkich budzili uczestnicy, którzy na trasy odważyli się wyjechać autami w stu procentach cywilnymi. Skoda KodiaQ, Audi Q7, Toyota RAV4 czy Jeep Grand Cherokee w niczym nie ustępowały jednak takich specjalistom jak Jeep Wrangler, Toyota Land Cruiser czy Land Rover Discovery. – W naszym domu mamy auto przygotowane do wypraw w terenie (niedawno byliśmy nim w Rumunii), ale niestety tuż przed wyjazdem do Bałtowa odkryliśmy awarię, która zmusiła nas do przesiadki do Granda Cherokee – auta mojej żony, która porusza się nim na co dzień – opowiada Artur Pacuła, który na Family przyjechał wraz z małżonką Martą i synem Kajetanem. – Mamy taką umowę, że kto prowadzi auto, ten płaci za ewentualne awarie, więc tym razem za kierownicą usiadłem ja, a moja żona pełniła rolę nawigatora. Mimo szosowych opon poradziliśmy sobie bez niczyjej pomocy, a jedynymi stratami jest kilka rys na karoserii. „Bałtowskie” muszę pochwalić za dobrą organizację i pomysł połączenia wyjazdu w teren z elementami edukacji (liczne zabytki, twórczość Gombrowicza, przepiękna natura) i rodzinnej integracji. Bałtów jest mekką off-roaderów, kojarzy się z taplaniem w błocie, poważnym wyczynem, a tymczasem zaprezentował przed nami zupełnie inne, familiarne oblicze. Off-road ma w Polsce niełatwo – nie można wjeżdżać do lasów, niechętnie patrzy się na samochody terenowe z dużymi silnikami, ale takie imprezy jak Family dowodzą, że jest to wyśmienita, w pełni legalna forma rekreacji, która łączy rodziny w przeżywaniu wspólnej pasji. Oby takich więcej!

Arek Kwiecień – Terenowo.plBałtowskie Bezdroża Dragon Winch Family już w ten weekend!

Już w ten weekend po raz pierwszy w Bałtowie - rodzinny, offroadowy Dzień Dziecka! :D Zabierzemy Was na świetną przygodę po bezdrożach Bałtowa oraz pięknych Gór Świętokrzyskich. To będzie niezapomniany, rodzinny i offroadowy weekend :D
Z uwagi na to, że rajd Family jest typowym rajdem krajobrazowo - przygodowym nie ma żadnych wymagań technicznych jeśli chodzi o auta. Warto jednak zabrać ze sobą takie rzeczy jaki lina pneumatyczna, łopata no i oczywiście dobry humor :D
Tras będzie kilka i w zależności od modyfikacji samochodu będzie dobierany roadbooki- które na tą okazję zostaną specjalnie przygotowane i urozmaicone o dodatkowe zagadki krajoznawcze i historyczne :D
Edycja Family to przede wszystkim mnóstwo przygody i zdrowej aktywności w rodzinnej atmosferze. Podczas Edycji Family nie będzie przegranych. Każdy z uczestników zostanie nagrodzony, a Ci najsprytniejsi dodatkowo wyróżnieni.
To będzie prawdziwy offroadowy i co najważniejsze rodzinny Dzień Dziecka ;D
Wydarzenie wspiera nasz partner strategiczny a zarazem tytularny marka DRAGON WINCH!
Srebrnym Partnerem edycji family jest firma: EMPROFundacja Spełnionych Marzeń pojedzie z nami na Bałtowskich Bezdrożach Dragon Winch Family.

Z ogromną radością możemy poinformować, że Fundacja Spełnionych Marzeń, którą mieliśmy już okazję gościć na jednej z poprzednich edycji BBDW wystartuje również w naszym czerwcowym rajdzie - Family!
Reprezentanci Fundacji pojadą trzema samochodami marki Land Rover Discovery i zmierzą się z trasą tegorocznego BBDW Family. Podopieczni fundacji mają podobno w planach bardzo mocno trzymać kciuki za swój TEAM, który będzie ich reprezentował na bezdrożach Bałtowa i jego okolic.
Podczas sobotniego wieczorku Offroadowca (2 czerwca) odbędzie się licytacja wartościowych przedmiotów, które zostały przekazane Fundacji przez znane osoby. Pieniążki z licytacji w całości zostaną przeznaczone na pomoc dzieciom z chorobami onkologicznymi.

Czytaj więcej

Bałtowskie Bezdroża Dragon Winch Family- nie tylko dla rodzin z dziećmi!

Fakt jest taki, że edycja Family wypada w wyjątkową datę jaką jest Dzień Dziecka. Dlatego zachęcamy do świętowania tego Dnia właśnie w Bałtowie przeżywając offroadowe emocje w gronie rodziny.
Chcemy jednak zaznaczyć, że Rajd Family nie jest przeznaczony jedynie dla samych rodzin. To idealna okazja, aby zabrać swoją drugą połówkę, przyjaciela lub całą ekipę znajomych, wujka, ciocię, chrześniaka, babcie czy dziadka etc. na niezapomnianą przygodę!
Wystarczy, że macie w swoim garażu samochód z napędem 4x4- typu suw lub inne auto terenowe.
Podczas edycji Family wybierzemy się w trasę po bezdrożach Bałtowa i Gór Świętokrzyskich. Zapewniamy doskonałą zabawę i niezapomniane chwile.
Musicie wiedzieć, że sam Bałtów to nie tylko offroad. Przyjeżdżając do nas na weekend możecie spędzić aktywnie i twórczo czas w największym Kompleksie Turystycznym w Polsce, który słynie z licznych atrakcji takich jak m.in.: pierwszy w Polsce park dinozaurów- JuraPark, Zwierzyniec Bałtowski, które zwiedza się amerykańskich schoolbusem, Park Rozrywki z Kinem 5D, kolejke grawitacyjną Rollercoaster, Polskę w Miniaturze i wiele innych atrakcji, które wypełnią Wam dodatkowo czas po brzegi ☺ Więcej informacji o Bałtowskim Komleksie Turystycznym Znajdziecie na www.juraparkbaltow.pl
Zapisy na edycję Family ruszają 17 kwietnia!17 kwietnia - otwarcie list startowych na edycję FAMILY

Już 17 kwietnia zostaną otwarte listy startowe na Bałtowskie Bezdroża Dragon Winch – FAMILY czyli edycję naszego rajdu zadedykowaną całym offroadowym rodzinom!
BBDW Family zaplanowany jest na pierwszy weekend czerwca tj. 1-3 i będzie to idealna okazja do celebrowania święta naszych pociech.
Edycja Family to przede wszystkim mnóstwo przygody i zdrowej aktywności w rodzinnej atmosferze. Na potrzeby wydarzenia zostaną przygotowane specjalne roadbooki urozmaicone w zagadki krajoznawcze i historyczne związane z atrakcjami jakie będą pojawiały się na trasie przejazdu. Jeśli chodzi o samą trasę to zabierzemy Was w krajobrazową podróż ukazując piękne widoki regionu świętokrzyskiego ukształtowane przez najstarsze góry w Europie. W tym przypadku im liczniejsza załoga (tutaj rodzina) tym większa zabawa i szansa na zaliczenie wszystkich terenowych wyzwań. Nie będzie przegranych, a każdy z uczestników zostanie nagrodzony, Ci najsprytniejsi dodatkowo wyróżnieni.
Do udziału w tej edycji BBDW zapraszamy Wszystkich posiadaczy klasycznych aut terenowych i suv’ów - auta nie muszą mieć żądnych modyfikacji, aby pokonać bezpiecznie trasę.
Gwarantujemy świetną rodzinną atmosferę i dużo dobrej, aktywnej zabawy!
Zróbmy naszym dzieciom - Offroadowy dzień dziecka w Bałtowie! :D
Wydarzenie wspiera nasz partner strategiczny a zarazem tytularny marka DRAGON WINCH!
Srebrnym Partnerem edycji family jest: EMPROBałtowskich Bezdroży Dragon Winch XIII - ta edycja na długo zapadnie w pamięci

XIII edycja Bałtowskie Bezdroża Dragon Winch miała być co prawda wiosennym wydaniem naszego rajdu i może, w związku z astronomiczną wiosną takim była, ale biorąc pod uwagę panujące warunki atmosferyczne z wiosną zdecydowanie nie miała nic wspólnego! Jesteśmy przekonani, że ta edycja Bałtowskich Bezdroży Dragon Winch zapisze się w historii w sposób wyjątkowy i będzie najczęściej przytaczaną edycją w opowieściach ze wszystkich, które do tej pory zostały przez nas zorganizowane.

 Czytaj całość

XIII Bałtowskie Bezdroża Dragon Winch 2018 – końcowe odliczanie

Wiosenna pogoda, która w każdej chwili może sprawić figla, półtora roku przerwy od poprzedniej edycji zawodów, a także zapowiedź zupełnie nowych odcinków i przeszkód sprawiają, że XIII rajd Bałtowskie Bezdroża Dragon Winch 2018, który startuje już w najbliższy piątek, stanowi dla zawodników wielką niewiadomą. Wszyscy z niecierpliwością czekają na moment, gdy wyruszą na trasę, spodziewając się jak zawsze ogromnych emocji i niezapomnianych przygód w terenie.
By skutecznie walczyć o zwycięstwo w rajdzie o tak wysokiej randze, warto postawić na sprawdzoną konstrukcję auta i doświadczenie zdobyte we wcześniejszych latach – taki wniosek można wysnuć, rozmawiając z czołowymi zawodnikami, którzy już szykują się do wyjazdu w kierunku Bałtowa. Triumfatorzy poprzedniej edycji Bałtowskich Bezdroży Dragon Winch – Marcin Małolepszy i Łukasz Kożuchowski – choć budują w swym serwisie nową rajdówkę o kryptonimie EVO7, na starcie ponownie pojawią się w swej unikatowej EVO-szóstce, która – gdy zachodzi potrzeba – potrafi nawet pływać!
– Jak zawsze, gdy jedziemy na rajd, naszym celem jest walka o zwycięstwo – zapowiada Łukasz Kożuchowski, pilot załogi Alfanet Team. – Choć od pewnego czasu pracujemy już nad konstrukcją EVO7, w tym roku ponownie postawimy na sprawdzone EVO6, który świetnie radził sobie podczas ubiegłorocznego sezonu rajdowego. Auto jest w pełni sprawne, po kompleksowym serwisie, więc nie powinno nas zawieść.
Na dopracowaną konstrukcję swojego Musztanga liczą również bracia Jacek i Maciej Muszowie, dla których Bałtowskie Bezdroża Dragon Winch nie będą pierwszym rajdem w tym roku. Wcześniej zdążyli już wystartować (i wygrać) w zawodach Przemyska Przeprawa. Czego spodziewają się po tegorocznych zawodach w Bałtowie? – Na pewno będzie o wiele chłodniej niż podczas edycji, które rozgrywane były jesienią – mówi Jacek Musz. – Myślę, że na trasie nie zabraknie śniegu i lodu. Słyszałem zapowiedzi, że z tego powodu przeszkody mają być nieco łatwiejsze, ale jakoś nie daję temu wiary... Do walki staniemy autem, w którym nie dokonywaliśmy żadnych poważniejszych zmian poza regeneracją kluczowych podzespołów i mechanizmów. Wymieniliśmy jedynie zużywające się elementy, takie jak półosie czy wały. Bardzo liczymy na to, że wreszcie opuści nas pech i będziemy mieli szansę powalczyć o „pudło”.
Wysoko celuje również Marcin Szewczuk, który dwukrotnie w historii rajdu stawał na najwyższym stopniu podium klasy Ekstremalnej. Sukces ma zapewnić mu doświadczona w off-roadowych bojach Suzuki, w której dokonano niewielkiej modyfikacji zawieszenia.
– Jak co roku nasza strategia jest ta sama, czyli przede wszystkim przejechać cały rajd i powalczyć o jak najlepszy wynik – zapowiada zawodnik Low Range Team. – Nie wiemy jeszcze, czego możemy spodziewać się po wiosennej edycji „Bałtowskich”, które z roku na rok stają się coraz bardziej wymagające. Dużą niewiadomą jest pogoda. Wygląda na to, że walka toczyć się będzie przy minusowych temperaturach, zwłaszcza na odcinku nocnym. Ale jesteśmy na to przygotowani. W naszym aucie, które już sprawdzoną konstrukcją, nie dokonywaliśmy żadnych poważniejszych zmian, bo lepsze bywa wrogiem dobrego. Odrobinę obniżyliśmy tylko zawieszenie, które przetestowaliśmy w ostatni weekend, między innymi dokonując „kontrolowanej” wywrotki. Trening był bardzo udany i jesteśmy dobrej myśli. Cieszę się, że w tym roku nasz zespół reprezentować będą aż trzy załogi.
Rozpoczęcia zawodów nie może doczekać się już Jacek Szczęch, który w historii rajdu aż czterokrotnie stawał na podium klasy Adventure, a w roku 2012 był jej zwycięzcą. – Za nami bardzo długa przerwa! – mówi. – Jesteśmy mocno spragnieni rywalizacji, bo w ubiegłym sezonie uczestniczyliśmy tylko w jednym rajdzie. Tym razem planujemy aż sześć, w tym dwie ekstremalne imprezy w Bałtowie. Jak zawsze na wiosnę spodziewamy się, że będzie niezła rzeź, bo wszyscy zawodnicy przyjadą głodni off-roadu. Na pewno nie zabraknie „starej gwardii”, jak i nowych twarzy. Nasze auto, w którym nie wprowadzaliśmy poważniejszych modyfikacji (poza wymianą tylnego mostu i wyciągarki), czeka gotowe do startu. Już nie możemy doczekać się piątku!
W piątek, 16 marca, w samo południe, na terenie Kopalni Sudół sto czterdzieści załóg stoczy walkę na prologu Bałtowskich Bezdroży Dragon Winch 2018. Po jego zakończeniu auta wyjadą na trasę etapu nocnego. W sobotę, 17 marca, w godzinach 7.30-20.00, załogi będą rywalizowały na odcinkach dziennych. Końcowe wyniki poznamy w niedzielę, 18 marca, o godzinie 10.00. text i foto: Arek Kwiecień / Sigma Pro

10 dni do XIII edycji Bałtowskich Bezdroży Dragon Winch

Do rozpoczęcia XIII edycji rajdu Bałtowskie Bezdroża Dragon Winch, najpopularniejszego rajdu przeprawowego w Polsce, zostało już tylko nieco ponad tydzień czasu. Listy startowe od dawna wypełnione są po brzegi, a w rezerwie czeka wiele załóg liczących na cud, który sprawiłby, że w ostatniej chwili zwolni się dla nich miejsce (kilka pustych numerów pozostaje do wzięcia jedynie w klasie turystycznej). Gotowe do przyjęcia zawodników są również trasy odcinków specjalnych, które jednak z powodu odpuszczającego dopiero mrozu mogą jeszcze sprawić niespodziankę.
– Na wszystko jesteśmy jednak przygotowani – mówi Damian Lichota, odpowiedzialny za wytyczenie przebiegu prób sportowych. – Spodziewamy się, że wraz z nadejściem wiosny specyfika tras ulegnie zmianie i tam gdzie dziś teren jest twardy, a ziemia zmarznięta, za kilka dni wraz z nadejściem wyższych temperatur możemy napotkać grzęzawisko. Nie wiadomo jednak, czy mróz odpuści w stu procentach. Dlatego ostatecznego taśmowania oesów dokonamy dopiero z końcem tego tygodnia. W każdym jednak przypadku trzymamy w zanadrzu kilka wariantów rozwiązań. Jedną z niewiadomych jest między innymi przebieg wodnej próby w Skarbce. Prawdopodobnie zostanie on tak otaśmowany, by załogi mogły poruszać się brzegiem kanału, a dopiero pod sam koniec zmuszone będą zanurzyć się w jego chłodnym nurcie. Ostateczna decyzja będzie uzależniona od poziomu wody i panujących temperatur powietrza.
Ze względu na wciąż zimne noce organizatorzy już teraz zapewniają, że etap rozgrywany po zmroku nie będzie należał do najdłuższych, a przeszkód wodnych na jego trasie będzie stosunkowo mało. Okazji do nasycenia się walką w terenie nie zabraknie natomiast za dnia. Wiadomo doskonale, że Bałtowskie Bezdroża Dragon Winch nie mogą rozpocząć się bez widowiskowego prologu, na starcie którego ustawia się spektakularnych rozmiarów kolumna 140 terenówek.
– W tym roku już na samym początku czekają na zawodników nowe przeszkody i jeszcze więcej adrenaliny w trakcie rywalizacji zespołowej. Szykujemy też dla wszystkich małą niespodziankę. Na pewno nikt nie wyjedzie od nas zawiedziony! – zapewnia Damian Lichota. XIII edycja rajdu Bałtowskie Bezdroża Dragon Winch zostanie rozegrana w dniach 16-18 marca. Bazę zawodów stanowi Bałtowski Kompleks Turystyczny.
Arek Kwiecień – portal terenowo.pl

Listy zgłoszeniowe do XIII edycji Bałtowskich Bezdroży Dragon Winch - OTWARTE

Wystartowały listy zgłoszeniowe do XIII edycji Bałtowskich Bezdroży Dragon Winch.
Procedura związana ze zgłoszeniami do wiosennej edycji jest taka sama jak w przypadku poprzednich edycji rajdów, mianowicie:
1. DOKONANIE REJESTRACJI NA  baltowskiebezdroza.pl/zgloszenia.html
2. WPŁATA WPISOWEGO 
3. ZAKSIĘGOWANIE WPŁATY
4. NADANIE NUMERU STARTOWEGO 

Ostatecznym warunkiem dopuszczenia pojazdu do startu jest zaliczenie odbioru administracyjnego oraz badania technicznego w dniu rajdu. Auto musi bezwzględnie spełniać wymagania techniczne, które znajdziecie na naszej oficjalnej stronie www.baltowskiebezdroza.pl w zakładce „Wymaganie Klas” (patrz link). Załogi, które mają wątpliwości czy ich auto spełnia określone wymogi danej klasy w celu wstępnej weryfikacji technicznej mają możliwość przesłania wiadomości z opisem technicznym oraz szczegółowym zdjęciami auta na adres rajd@baltowskiebezdroza.pl Uwaga: Procedura „wstępnej weryfikacji technicznej” nie gwarantuje pozytywnego wyniku badania technicznego w dniu rajdu.   

Nowością podczas XIII edycji rajdu będzie robicie klasy Turystyk na dwie klasy mianowicie Turystyk Sport oraz Turystyk. Pierwszą z nich kierujemy do osób, które chcą poczuć klimat rajdu, przeżyć offroadowe wyzwanie, ale bez ciężkiej rywalizacji i narażania swojego auta na uszkodzenia. Turystyk Sport zachowa dotychczasowy charakter klasy Turystycznej.  

Podobnie jak w poprzednich edycjach BBDW przewiduje limity w poszczególnych klasach, wyglądają one następująco:
KLASA TURYSTYK – 20 aut
KLASA TURYSTYK SPORT – 30 aut
KLASA WYCZYN – 40 aut
KLASA ADVENTURE – 25 aut
KLASA EXTREME – 25 aut

Informujemy, że osoby, które ukończą XIII edycję rajdu Bałtowskie Bezdroża będą miały pierwszeństwo zapisu do edycji jesiennej.

  Sztab Organizacyjny Bałtowskich Bezdroży Dragon Winch

Powracamy! 16-18 marca XIII Edycja Bałtowskich Bezdroży Dragon Winch.

Nie odpuszczamy! 13 edycja która miała odbyć się w 2017 r. zostanie zorganizowana w terminie 16-18 marca. Tym samym po kilku latach przerwy wraca wiosenna odsłona bałtowskiego rajdu, a wraz z nią nowe rozwiązania, które wzmocnią sportowy charakter rajdu. O szczegółach zmian, poprawkach w regulaminie i wymaganiach technicznych na przyszły sezon poinformujemy wkrótce. Już dziś zdradzimy, że klasa turystyczna przeobrazi się w dwie klasy: Turystyk i Turystyk Sport, pierwszą z nich kierujemy do osób, które chcą poczuć klimat rajdu, przeżyć offroadowe wyzwanie, ale bez ciężkiej rywalizacji i narażania swojego auta na uszkodzenia. Turystyk Sport zachowa dotychczasowy charakter klasy Turystycznej.
Wszystkie załogi, które ukończą wiosenna edycję otrzymają przywilej pierwszeństwa w zapisach do edycji jesiennej.
Sponsorem strategicznym a zarazem tytularnym XIII edycji rajdu jest właściciel marki Dragon Winch.

1-3 czerwca Bałtowskie Bezdroża Dragon Winch Family. Offroadowy dzień dziecka!

Mnóstwo przygody i zdrowej aktywności w rodzinnej atmosferze. W czerwcu zapraszamy do Bałtowa całe offroadowe rodziny. Na potrzeby wydarzenia zostaną przygotowane specjalne roadbooki urozmaicone w zagadki krajoznawcze i historyczne związane z atrakcjami jakie będą pojawiały się na trasie przejazdu. Jeśli chodzi o samą trasę to zabierzemy Was w krajobrazową podróż ukazując piękne widoki regionu świętokrzyskiego ukształtowane przez najstarsze góry w Europie. W tym przypadku im liczniejsza załoga (tutaj rodzina) tym większa zabawa i szansa na zaliczenie wszystkich terenowych wyzwań. Nie będzie przegranych, a każdy z uczestników zostanie nagrodzony, Ci najsprytniejsi dodatkowo wyróżnieni. W tym rajdzie zapraszamy posiadaczy klasycznych aut terenowych i suv’ów  - auta nie muszą posiadać modyfikacji aby pokonać bezpiecznie trasę. Gwarantujemy świetną rodzinną atmosferę i dużo dobrej, aktywnej zabawy.       

4-7 października Bałtowskie Bezdroża Dragon Winch Maraton.
Przeprawowa batalia - najwytrwalsi polecą do MOAB!

Do tej pory jesień  zarezerwowana była dla kolejnych edycji rajdu, pora jednak na zmianę. Jak zostało to już ogłoszone XIII edycja rajdu zaplanowana jest w przyszłym roku na wiosnę a w jej miejsce wchodzi wspomniana nowość czyli Maraton. Będzie to w pewnym sensie kontynuacja XIII edycji, gdyż pierwszeństwo zapisu na listy startowe będą miały załogi, które ukończą edycję wiosenną. Maraton będzie sportową rywalizacją zwieńczoną wartościową nagrodą. Rywalizacja rozpocznie się od czwartku, tak aby do niedzieli wyłonić najwytrwalsze załogi przeprawowego offroadu w Polsce! Część sportowa będzie podzielona na  4 etapy: prolog, odcinek nocny (czwartek) i 2 odcinki dzienne (piątek i sobota). Po tej szczególnej edycji każdy kto ukończy rajd na długo zapomni o słowie niedosyt. Najlepsi w nagrodę polecą do MOAB!
To będzie prawdziwa, przeprawowa uczta dla spragnionych offroadowych emocji!      

VII Ogólnopolska Terenowa Integracja „Dla Choinki”

Już 17 grudnia w Zamościu odbędzie się VII Ogólnopolska Terenowa Integracja dla Choinki, której inicjatorami jest Stowarzyszenie Zamość 4x4.

Jest to impreza charytatywna, pozwalająca miłośnikom i środowiskom offroadowym integrować się wokół akcji zebrania środków na prezenty świąteczne dla dzieci z Domu Dziecka oraz dla dzieci najbardziej potrzebujących."

Impreza będzie miała formę rajdu przeprawowego, w wyjątkowej formule podczas, której uczestnicy rajdu oraz darczyńcy z różnych firm i organizacji kwestują na rzecz Domów Dziecka i dzieci z najbardziej potrzebujących rodzin. Wszystkie zebrane środki zostaną przeznaczone na ten właśnie cel.
Więcej szczegółów na temat wydarzenia znajdziecie na oficjalnej stronie stowarzyszenia http://zamosc4x4.pl/

Ekipa Bałtowskich Bezdroży Dragon Winch zdecydowała się wziąć całkowicie czynny udział w tym wyjątkowym wydarzeniu. Jesteśmy pełni podziwu dla naszych przyjaciół ze Stowarzyszenia Zamość 4x4 za zorganizowanie tak wyjątkowej akcji i robienie tyle dobrego dla najmłodszych.  
17 grudnia w Zamościu jesteśmy z Wami!

Dodatkowo przekazujemy na nagrody 8 voucherów na dwudniowy pobyt dla dwóch osób w Szwajcarii Bałtowskiej, 6 voucherów na jednodniowy karnet na zjazdy w Szwajcarii Bałtowskiej oraz numery startowe 100 i 101 na zupełną nowość Bałtowskich Bezdroży czyli rajd „Family”, o którym już niebawem zdradzimy więcej szczegółów.

Z wyrazami uznania dla Stowarzyszenia Zamość 4x4 – Bałtowskie Bezdroża Dragon Winch.

Bałtowskie Bezdroża INTEGRACJA

Tak jak wielu z Was my również odczuwamy niedosyt związany z brakiem tegorocznej edycji. Dlatego Wszystkich, którzy chcą spędzić miło czas w off-roadowym środowisku i poznać nasze dalsze plany związane z rajdem serdecznie zapraszamy już 4 listopada 2017 do Bałtowa na spotkanie integracyjne.

W programie:
- wspólny wyjazd w teren „Śladami Bałtowskich Bezdroży” z elementami lekkiej przeprawy (typ pojazdu: tak jak klasa Turystyczna - brak możliwości udziału aut o większym stopniu modyfikacji, podstawowe wyposażenie: lina kinetyczna lub wyciągarka przód)
- prezentacja planów rozwoju rajdu na rok 2018
- panel dyskusyjny na temat regulaminu i wymagań technicznych poszczególnych klas
- „Wieczorek Offroadowca” w Restauracji Bałtowski Zapiecek

Koszt udziału: 150 zł/ os
Opłaty należy dokonać najpóźniej do 31 października po wcześniejszej rezerwacji miejsc pod tel. 797 028 497 - Ania Marzec lub mail rajd@baltowskiebezdroza.pl
Dane do przelewu:
72 8507 0004 2009 0004 5795 0006
DLF INVEST SP. Z O.O.
27-423 BAŁTÓW 7
TYTUŁEM: INTEGRACJA, IMIĘ i NAZWISKO uczestnika

Wystartowały zapisy na KATOWNIĘ

Katownia

W imieniu kolegów ze Stowarzyszenia KAT 4x4 serdecznie zapraszamy na kolejną edycję Katowni, która odbędzie się 27 października 2018. Baza: Jacentów (woj. świętokrzyskie). Dla uczestników organizatorzy przewidują 3 klasy: Turystyk, Open i Wyczyn. Ilość miejsc ograniczona limitami. Od 1 września aktywna jest rejestracja poprzez stronę

13 edycja odwołana

Po raz pierwszy w historii postanowiliśmy wstrzymać organizację rajdu Bałtowskie Bezdroża z Dragon Winch. W zawiązku z tym 13 edycja zaplanowana na 5 października 2017 zostaje odwołana. Powodem naszej decyzji jest gruntowna rozbudowa drogi wojewódzkiej nr 754, która stanowi główny dojazd do Bałtowskiego Kompleksu Turystycznego. Jak wynika z planów przebudowy i uzgodnień z głównym wykonawcą firmą Skanska - jesienią rozpoczną się najbardziej zaawansowane prace na terenie miejscowości Bałtów. W rezultacie dojazd do bazy rajdu dla aut inne niż osobowe będzie wręcz niemożliwy. Bałtowskie Bezdroża z Dragon Winch to duże przedsięwzięcie logistyczne - bez odpowiedniej infrastruktury nie widzimy możliwości tworzenia tego wydarzenia na odpowiednim poziomie organizacyjnym. Budowa drogi ma zakończyć się 31 lipca 2018 r. Czas oraz komfort dojazdu do Bałtowa - kluczowej atrakcji turystycznej woj. świętokrzyskiego - znacząco się poprawi. O dalszych planach związanych z kontynuacją Bałtowskich Bezdroży z Dragon Winch będziemy informować za pośrednictwem naszej strony internetowej. Wszystkim uczestnikom i partnerom dziękujemy za zrozumienie zaistniałej sytuacji.

Damian i Filip Lichota
główni organizatorzy rajdu 

Wyprawa do MOAB III z Bałtowskimi Bezdrożami i Dragon Winch

Wyprawa do Moab

Był 10 maja, godzina około 11:00, pora na spotkanie na lotnisku Chopina w Warszawie wszystkich zwycięzców z poszczególnych klas Bałtowskich Bezdroży z Dragon Winch 12. Po co? By zrealizować nagrodę jaką jest wycieczka do Moab w stanie Utach i przeżyć niezapomnianą przygodę!
O godzinie 12:25 wszyscy uczestnicy wyprawy byli już na pokładzie samolotu - głęboki wdech, stratujemy. Lot nie był krótki ale warto było się trochę przemęczyć dla tego co spotkało naszą 12 osobową grupę już w miejscu docelowym naszej wyprawy.
Czytaj całą relację

Trwają prace przygotowawcze nad 13 edycją.

Dzień dobry offroadowcy. 2017 rok niesie ze sobą wiele offroadowych wydarzeń, a jednym z nich będzie 13-sta edycja Bałtowskich Bezdroży z Dragon Winch (5-8 października). Aktualnie jesteśmy w trakcie opracowywania nowych rozwiązań, których celem jest podniesienie poziomu sportowego i organizacyjnego rajdu. Zależy nam, aby udział w naszym przedsięwzięciu był dla Was wielką satysfakcją. Spodziewajcie się Więcej informacji w połowie roku. Wstępny termin uruchomienia zapisów: Lipiec 2017. Do zobaczenia!

12 Edycja Bałtowskich Bezdroży z Dragon Winch – „Z pasji do offroadu”.

12 Edycja Bałtowskich Bezdroży z Dragon Winch znowu za nami i tym samym kolejne rekordy - 185 załóg na listach startowych, ponad 40 lokalizacji , w których były położone OSy oraz próby z pieczątkami, ponad 150 osób ze strony sztabu organizacyjnego, dzięki którym ta edycja mogła się odbyć.
Hasło przewodnie tegorocznej edycji to „z pasji do offroadu”. Miało ono za zadanie dać do zrozumienia, że tym razem tylko prawdziwa pasja i miłość do offroadu może przybliżyć zawodników do zwycięstwa. Zacięcie, koncentracja, opanowanie oraz uczciwa rywalizacja te cechy powinny opisywać prawdziwych sportowców i pasjonatów.
Wspomniane 185 załóg przybywa do Bałowa z przeróżnych miejsc Polski po to by przez dwa dni zmagać się z błotem, wodą i stromiznami, a przede wszystkim z samym sobą. BB daje możliwość pokonania samego siebie.
Załogi rywalizują ze sobą o naprawdę wysoką nagrodę, która dowodzi o tym, że marzenia mogą spełnić się po raz trzeci. Już kolejny rok z rzędu nagrodą będzie bilet do światowej kolebki offroadu – Moab, USA. W tym miejscu powinien znaleźć się każdy miłośnik sportów 4x4. Nagroda w całości ufundował nasz partner strategiczny właściciel marki Dragon Winch. Dodatkowo jak ujął to portal terenowo.pl jeszcze ważniejszą nagrodą od tej rzeczowej jest „przede wszystkim ogromny prestiż, którym przez cały kolejny rok cieszyć się będą zwycięskie załogi.” Czytaj dalej

Oświadczenie dot. zmiany w klasyfikacji generalnej klasy Extreme

W związku z licznymi zgłoszeniami załóg w klasie EXTREME dotyczącymi nieprawidłowości w sposobie zatrzymywania zegara limitu czasu na ETAPIE I i II przez inne konkretne załogi tej klasy po gruntownej analizie przypadku jako organizatorzy Rajdu Bałtowskie Bezdroża 12 podjęliśmy decyzję o zmianach w klasyfikacji ETAPU I dla załogi 103 oraz ETAPU II dla załogi 134. Konsekwencją tych zmian są także zmiany w czołowych miejscach w klasyfikacji generalnej. Zaktualizowane wyniki klasy EXTREME znajdują się na stronie www.baltowskiebezdroza.pl. Podstawą naszych działań jest pkt I ppkt 4 regulaminu Rajdu. Jako organizator, zapewniamy, że już dzisiaj podjęliśmy kroki aby system weryfikacji Startów oraz Met Etapów we wszystkich klasach był maksymalnie uszczelnionym i dawał możliwość pełnej weryfikacji wszystkich załóg w sposób całkowicie transparentny.
Oto punkt z regulaminu klasy Extremalnej, który wyjaśnia całą sprawę i pokazuje, że sam regulamin również jest w popranie skonstruowany:
b. Na ETAPIE zabroniona jest pomoc z zewnątrz na terenie wytaśmowanego odcinka specjalnego „OS” pod rygorem kary według załącznika nr 1 – (możliwe jest jedynie dostarczenie z zewnątrz części zamiennych dla załogi)
Wyjaśnienie: Jeżeli załoga jest w trakcie pokonywania Odcinka Specjalnego, nie może korzystać z pomocy zewnętrznej. Taka pomoc jest dozwolona tylko pomiędzy odcinkami. Dla przykładu Załoga 122, której wynik również wzbudzał wątpliwości licznych załóg zdobyła metę ostatniego piątkowego odcinka tuż przed końcem limitu i tym samym zamknęła zegar swoje limitu etapu. Od tego momentu jej pilot mógł dostarczyć chip kartę do biura w przeciągu 30 min. bez udziału auta ponieważ metą etapu tej załogi była meta ostatniego odcinka, który ukończył. Załoga 103 i 134 zdały Chip kartę do biura rajdu w momencie kiedy auto nie ukończyło mety ostatnich odcinków specjalnych. W związku ze skorzystaniem przez te załogi z pomocy zewnętrznej decyzją organizatorów otrzymały one Taryfę za etap I (załoga 103) i etap II (załoga 134). Wspomniane załogi prawdopodobnie źle zinterpretowały regulamin rajdu. W poprawnej interpretacji własnego regulaminu pomogła mam doświadczona grupa zz-top.
Filip i Damian Lichota

Fundacja Spełnionych Marzeń na Bałtowskich Bezdrożach

Podczas tegorocznej edycji Bałtowski Bezdroży uczestnicy rajdu mogą liczyć na specjalny i niesamowity doping. Podopieczni Fundacji Spełnionych Marzeń będą kibicować wszystkim zawodnikom na różnych etapach rajdu! Fundacja Spełnionych Marzeń od 14 lat opiekuje się dziećmi i młodzieżą chorą na nowotwory na pięciu oddziałach w Polsce. Jednym z nich jest Klinika Onkologii i Hematologii Świętokrzyskiego Centrum Pediatrii w Kielcach. Fundacja wraz z wolontariuszami szuka zaklęć na raka i przywraca uśmiech i radość na dziecięcych oddziałach onkologii. Warsztaty plastyczne, bajkoterapie, huczne obchody najważniejszych dla dzieci świąt: urodzin, Dnia Dziecka czy Gwiazdki to tylko niektóre z wydarzeń jakie mają miejsce bezpośrednio na oddziale. Fundacja jest też pomysłodawcą ogólnopolskich projektów, w których główną rolę grają mali podopieczni.
To organizowane Pokazy Mody z udziałem małych pacjentów i celebrytów czy Międzynarodowe Igrzyska Sportowe Onko-Olimpiada" - jedyna taka impreza na świecie.
Głównym celem działań Fundacji jest przełamywanie stereotypów na temat choroby nowotworowej - odczarowywanie raka, w oczach małych pacjentów, ich rodziców i społeczeństwa!
Podczas wieczorku offroadowca odbędzie aukcja charytatywna, z której dochód zostanie przekazany Fundacji i jej podopiecznym! Koszulka z podpisem Anity Włodarczyk - Mistrzyni Olimpijskiej z Rio i Rekordzistki Świata w rzucie młotem, piłka drużyny Korony Kielce z podpisami oraz koszulka oraz książka z dedykacją od Rafała Sonika - właśnie te rzeczy możecie zdobyć, jednocześnie pomagając małym pacjentom!
Pokażmy, że razem możemy więcej! :)

Harmonogram 12 edycji

Udostępniamy pełny program zbliżającego się rajdu. W związku z tym, że jesienią w Bałtowie wystartuje ponad 180 załóg zalecamy, aby odprawę administracyjną i odbiór techniczny wykonać w piątek odpowiednio wcześnie dzięki czemu uniknięcie oczekiwania w kolejce. Strzeżony park maszyn wraz zapleczem gastronomicznym otwieramy już od czwartku. Baza rajdu tradycyjnie na terenie Bałtowskiego Kompleksu Turystycznego.
Zobacz harmonogram

Nie jest łatwo organizować Bałtowskie Bezdroża

W zawiązku z pojawiającymi wezwaniami na policję uczestników poprzednich edycji Bałtowskich Bezdroży przedstawiamy oficjalne stanowisko w tej sprawie. Dzięki „życzliwości” nieznanych nam osób nasza impreza została uznana jako podejrzana skierowania uczestników na nieuzgodnione tereny państwowe. Trwa postępowanie z próbą przypisania nam odpowiedzialności za tereny, które nie były częścią naszych tras. Odcinki specjalne pokonywane przez uczestników poprzednich edycji to tereny prywatne, uzgodnione i opłacone z ich właścicielami. W podobnych obszarach jak trasy Bałtowskich Bezdroży na co dzień odbywa się wiele innych, mniejszych imprez i nieoficjalnych spotkań posiadaczy aut terenowych, motocykli, quadów za co my jako organizatorzy nie możemy odpowiadać. Złożyliśmy w tej sprawie stosowne wyjaśnienia podparte dokumentacją. Aktualnie bronimy się, aby dobre imię naszej marki nie zostało zniszczone. Ubolewamy nad faktem, że zawodnicy, którzy chętnie biorą udział w naszej imprezie również są dotknięci tą sytuacją. Jak widać nie jest łatwo organizować wielkie off-roadowe wydarzenie w naszym pięknym kraju.

INTER CARS OFF ROAD wesprze organizację Rajdu Bałtowskich Bezdroża

Od 12 edycji Bałtowskie Bezdroża będą współpracować z działem off roadu firmy INTER CARS S.A. Bardzo cieszy nas fakt, że właściciel tak poważnej marki dostrzega przestrzeń w swojej organizacji do wspierania naszej pasji. Dziękujemy za zaufanie. www.facebook.com/inter.c.road/
INTER CARS OFF ROAD

KIA | IM PATECKI NOWYM PARTNEREM RAJDU

Do grona wspierających nas firm dołączył właściciel autoryzowanego salonu KIA MOTORS | IM Patecki, Kraków, Kielce, Sandomierz Na terenie bazy rajdu pojawi się flagowy model marki KIA. Dziękujemy za otwartość na współpracę.
KIA | IM PATECK

Listy zgłoszeń do 12 edycji zamknięte

Od 20 lipca trwały zapisy na nadchodzącą 12 edycję Bałtowskich Bezdroży z Dragon Winch. W związku z kompletnością list dla każdej z klas, z dniem 29 lipca 2016 zamykamy formularz. Dziękujemy za wszystkie nadesłane zgłoszenia.

Wyprawa do MOAB główną nagrodą 12 edycji Bałtowskich Bezdroży z Dragon Winch

Marzenia spełnią się po raz trzeci! Dzięki wielkiej współpracy z właścicielem marki Dragon Winch zwycięscy 12 edycji polecą do światowej stolicy off-roadu. Wielkie podziękowania i wyrazy szacunku dla naszego strategicznego partnera. A wszystko ze wspólnej pasji do off-roadu!

20 lipca ruszają zapisy na 12 edycję

Listy zgłoszeń do zbliżającego rajdu zostaną otwarte 20 lipca (środa) o godz. 12:00. Wszystkich zainteresowanych prosimy o szczegółowe zapoznanie się z dokumentem WYMAGANIA TECHNICZNE KLAS. Znajdują się w nim informację dotyczące dopuszczalnej modyfikacji auta oraz lista obowiązkowego wyposażenia każdej z załóg.
Limity poszczególnych klas:
50 - TURYSTYK
65 - WYCZYN
35 - ADVENTURE
35 - EXTREME

Z pasji do offroadu, czyli kilka słów o 12 edycji

Przed nami kolejny offroadowy sezon, a w jego jesiennej części tradycyjnie kolejna odsłona Bałtowskich Bezdroży. Chcemy, aby udział w tym wydarzeniu był dla Was wielkim sportowym przeżyciem i okazją do zintegrowania się z offroadowym środowiskiem. Wyciągając wnioski z poprzednich edycji szykujemy kilka drobnych, ale znaczących zmian. Po ostatnim rajdzie zamierzamy poprawić weryfikację techniczną pojazdów, tak aby nikt z Was nie miał wątpliwości czy dane auto powinno startować w danej klasie. Uściślimy specyfikację techniczną pojazdów, a każde ze zgłoszonych aut będzie musiało przejść wstępną kontrolę on-line na podstawie nadsyłanych zdjęć. Wszystkie klasy wyposażone będą w elektroniczny system pomiaru czasu. W klasie Turystycznej i Wyczynowej członkowie załogi obowiązkowo będą musieli posiadać kask ochronny. Dzięki ulepszonej formule dodatkowo nagrodzimy i wyłonimy prawdziwych mistrzów prób mokrych i trawersowych. Więcej informacji już wkrótce na naszej stornie internetowej i fanpage’u. Wszystko z pasji do offraodu, którą chcemy rozwijać i dzielić się z Wami.

Filip i Damian Lichota
organizatorzy rajdu Bałtowskie Bezdroża


Bałtowskie Bezdroża na OffRoad Show Poland

W zeszły weekend tj. 7-8 listopada w Centrum Targowo-Kongresowego MT Polska w Warszawie, przy ulicy Marsa odbyły się targi OffRoad Show Poland. Słysząc wiele pozytywnych opinii na temat tej imprezy nasz team zdecydował się wziąć w niej czynny udział, wystawiając się ze swoimi pojazdami. Trzeba przyznać, że to była bardzo dobra decyzja gdyż nasze stoisko cieszyło się naprawdę dużym zainteresowaniem w efekcie czego poznaliśmy bardzo dużo nowych, ciekawych osób z tego świata. Czytaj więcejOGÓLNOPOLSKA TERENOWA INTEGRACJA DLA CHOINKI

Low Range Team i drzewiasty.pl. charytatywnie na rzecz domów dziecka. W ich imieniu zapraszamy 6 grudnia do Zamościa. Szczytny cel połączony w off-road’ową przeprawą. Jedną z nagród dla osób, które zdecydują się na start będzie miejsce startowe na XII edycji Bałtowskich Bezdroży. Więcej informacji na: FacebookuKowal extreme Off-Road

Relacja załogi Kowal extreme Off-Road z udziału w 11 edycji Bałtowskich Bezdroży.Relacja TerenwizjiBałtowskie Bezdroża okiem terenowo.pl

Zanurzając się w środku październikowej nocy w lodowatej wodzie pełnej szlamu i wodorostów, trzeba albo kochać off-road, albo mieć przed oczami nagrodę główną Bałtowskich Bezdroży, jaką jest wyjazd do gorącego Moab, gdzie w rockcrawling od lat bawią się nasi amerykańscy koledzy. Dwudniowy rajd zgromadził na starcie 160 załóg specjalizujących się w ekstremalnej formie pokonywania przestrzeni, których nie wystraszyła niska temperatura powietrza, wysoki poziom trudności i duża liczba przeszkód na trasie, ani również ogromna konkurencja. (więcej na www.terenowo.pl)

  

Relacja sport4x4.pl

Bałtowskie Bezdroża to ewenement na polskiej scenie rajdowej – to chyba jedyna impreza, w której listy startowe zapełniają się w ciągu dosłownie kilku dni. Nie chodzi tu bynajmniej o kilka załóg – to aż 160 ekip(!), które zgłaszają się do rywalizacji w 4 klasach samochodowych. Wszystko to dzieje się w niepowtarzalnym klimacie Bałtowskiego Kompleksu Turystycznego. (sport4x4.pl/index.php/baltowskie-bezdroza/2015)

     

Relacja Kowal Extreme off-road Team

Rajd Bałtowskie Bezdroża to impreza na którą czekaliśmy cały rok, odkąd pojawiliśmy się pierwszy raz na poprzedniej edycji. Spodziewaliśmy się po tej imprezie dobrej zabawy, perfekcyjnego przygotowania zawodów i ostrej rywalizacji. Przygotowywaliśmy się do rajdu jak zwykle na ostatnią chwilę. (więcej na Facebooku Kowal Extreme Off-Road)

  

Podsumowanie Bałtowskich Bezdroży 2015 od MUD Project KrakOff-Road Team

Bałtowskie Bezdroża to rajd, na który lista startowa zapełnia się do pęknięcia w szwach w przeciągu niecałej doby od możliwości zapisów. Jeśli chodzi o nasz team, jedni jechali już po raz drugi, dla innych był to debiut w BB - Dżoana, Szwagier, pilot Toyoty – Michał. Wyruszyliśmy całym teamem, trzema samochodami - Wojtek z Markiem Suzuki Samuraiem, którzy startowali w klasie wyczynowej oraz Krzysztof z Michałem Toyotą LC LJ70 i Asia ze Szwagrowskim Nissanem Patrolem Y60- klasa turystyczna. (więcej na www.facebook.com/MUDProjectKrakOffRoad)

WYNIKI GENERALNE

Wyniki Klasa Adventure

Wyniki Klasa Extreme

Wyniki Klasa Turystyk

Wyniki Klasa Turystyk Wyczyn

WYNIKI Etap II

Wyniki Klasa Adventure

Wyniki Klasa Extreme

Wyniki Klasa Turystyk

Wyniki Klasa Turystyk Wyczyn

WYNIKI Etap I

Wyniki Klasa Adventure

Wyniki Klasa Extreme

Wyniki Klasa Turystyk

Wyniki Klasa Turystyk Wyczyn

RUSZA 11 EDYCJA BAŁTOWSKICH BEZDROŻY z DRAGON WINCH

Witamy zawodników, kibiców oraz wszystkich, którzy spędzą ten offroadowy weekend wspólnie z nami. Załogi będą zmuszone sięgnąć "do granic możliwości", aby wygrać nagrodę główną - wymarzoną wyprawę do Moab (USA), światowej stolicy offroadu, którą ufunduje nasz strategiczny partner DRAGON WINCH. Zatem do dzieła!

     

INFO Z TRAS

Jesteście ciekawi jak wyglądają przygotowania tras do 11 edycji? Zapraszamy na nasz fanpage, w którym znajdziecie aktualne filmiki i zdjęcia z prób www.facebook.com/rajdoffroadZMIENIAMY NAGRODĘ GŁÓWNĄ na... MOAB!

Wspólnie z Dragon Winch zdecydowaliśmy, aby zawodnicy Bałtowskich Bezdroży mogli mieć kolejną szansę powalczyć o MOAB (USA)! - prawdziwej stolicy światowego offroadu. Maroko było naszym marzeniem jednak nie mieliśmy żadnej pewności jeśli chodzi o zapewnienie bezpieczeństwa - przypominamy, że miała być to wyprawa, a nie pobyt w wakacyjnym kurorcie. Kolejnych zmian nie przewidujemy. Mamy nadzieje, że nagroda główna odpowiednio zmotywuje Was do osiągnięcia jak najlepszych wyników na trasie. Moab to kraina marzeń dla prawdziwych offroadowców - setki mil terenowych szlaków wśród największych parków narodowych USA, niezwykłe krajobrazy, piękna pogoda, sympatyczni ludzi i ogromna turystyczna infrastruktura. Ale zamiast o tym pisać chcemy Was tam zabrać!

  

fot. wykonane w 2014 r. podczas pierwszej wyprawy do Moab (nagrody głównej 9 edycji rajdu, którą ufundował Dragon Winch)PROLOG 11 EDYCJI

Z radością informujemy, iż po raz czwarty udało nam się uzgodnić niezwykłe miejsce do przeprowadzenia oficjalnego prologu imprezy. Na terenie 14 ha wyrobiska w miejscowości Sudół rozegrany zostanie wyścig, który zadecyduje o kolejności startu do nocnego etapu wszystkich załóg. Aby widowisko miało swój odpowiedni wymiar i sportowe emocje załogi będą startować w czwórkach (4 auta jednocześnie) pokonując wytaśmowany odcinek specjalny. Podjęliśmy również decyzję, aby wynik prologu był wliczany do klasyfikacji generalnej - dzięki czemu Wasz wysiłek będzie miał odbicie w końcowych wynikach i kto wie - być może to właśnie czas przejazdu prologu zadecyduje o wygranej!System Seven Guard dla klasy T i W

Z radością informujemy, że od 11 edycji w klasie T i W będzie prowadzony elektroniczny system pomiaru czasu Seven Guard stosowany w prestiżowych imprezach ATV Puchar Polski i zatwierdzony przez PZM. Jak wynikło z prowadzonych rozmów to rozwiązanie można zaadaptować również do rajdów aut terenowych. Dzięki temu będziemy w stanie bardzo rzetelnie i szybko uzyskiwać Wasze wyniki. Dla klasy Adventure i Extreme po raz kolejny będzie pracował sprawdzony system SportIdent obsługiwany przez niezawodny ZZ-top.pl

  

Ruszyły zapisy na 11 edycję.

Listy zgłoszeń zostały otwarte. Uwaga, ilość miejsc ograniczona. Limity dla każdej z klas przedstawiają się następująco:
Klasa Turystyczna - 30 załóg (LIMIT WYCZERPANY)
Klasa Wyczyn - 60 załóg (LIMIT WYCZERPANY)
Klasa Adventure - 30 załóg (LIMIT WYCZERPANY)
Klasa Extreme - 30 załóg (LIMIT WYCZERPANY

Formularz zgłoszeniowy

Listy zgłoszeń do 11 edycji wypełniają się.

Chcąc zapewnić Wam jak najlepszy poziom organizacyjny i sportowy nie przewidujemy zwiększania limitów poszczególnych klas. Nie wszyscy dostaną się na list startowe. Osoby, które wpłacą wpisowe w momencie pełnych list otrzymają zwrot środków w przeciągu 7 dni.

Zmiany w regulaminie obowiązujące od 11 edycji.

Podjęliśmy decyzję o wprowadzeniu kilku nowych zasad, które mają na celu wzmocnić sportowy charakter rajdu. I tak:
-zmieniamy znaczenie pojęcia „pomoc zewnętrzna” - od tej pory dopuszczamy, aby załogom mogły być dostarczane części zamienne, jednak w dalszym ciągu naprawiać auto mogą jedynie członkowie załogi.
-zmieniamy zasady punktacji: przede wszystkim będzie liczyć się to ile dana załoga zaliczyła prób, a nie czy dojechała do mety w limicie. Będziemy punktować ilość zaliczonych OS’ów, przyznając Taryfę jedynie załogom, które do momentu ostatecznego zamknięcia mety głównej nie dostarczą swoich kart.
-w klasie Turystycznej i Wyczynowej na odcinku specjalnym dopuszczamy start kilku załóg równocześnie (zawodnicy sami będą decydować o tym czy chcą wjechać na OS, jeśli nie będą musieli ustąpić kolejki tym załogom, które wyrażają taką gotowość).
-każda z startujących załóg będzie poddawana badaniu trzeźwości
Trwają również prace nad wdrożeniem elektronicznego systemu pomiaru wyników dla klasy Turystycznej i Wyczynowej. O ich efektach poinformujemy wkrótce.

Do granic możliwości, czyli kilka słów o 11 edycji

10 zrealizowanych edycji i nasuwa się pytanie co dalej? Po każdym rajdzie następował efekt wypalenia, a jubileusz potęgował to uczucie. Musiało minąć kilka miesięcy, aby być gotowym do kolejnego wyzwania. Z tego miejsca jeszcze raz składamy podziękowania naszemu głównemu partnerowi - właścicielowi marki Dragon Winch, który nam zaufał i dziś razem kreujemy niezwykły event motoryzacyjny.
11 edycja to dobry moment na zmiany. Przede wszystkim zależy nam, aby udział w tym wydarzeniu był dla Was przeżyciem sportowym, dlatego: jesteśmy w trakcie prowadzenia rozmów nad wdrożeniem systemu elektronicznego dla klasy turystycznej i wyczynowej, w klasie adventure i extreme nastąpią ważne zmiany w regulaminie, zwiększymy kontrolę na trasie, a każda załoga przed startem będzie podlegała obowiązkowemu badaniu alkomatem. Spotkamy się jesienią, mimo to już zaczynamy poszukiwać nowych miejsc na odcinki specjalne. Rozbudowujemy bazę rajdu o kolejne miejsca noclegowe, strzeżony park maszyn zyska praktyczną utwardzoną powierzchnię parkingową, a finałowa integracja odbędzie się w zupełnie nowo powstałym budynku restauracyjnym, który będzie mógł pomieścić ponad 400 os. Ogólne założenia i formuła Bałtowskich Bezdroży są sprawdzone - tutaj nie przewidujemy rewolucji. Jesteśmy przekonani, że każdy kto weźmie udział w 11 edycji poczuje prawdziwy przeprawowy offroad, a najlepsi klimat pustynnego Maroka. I najważniejsze: by stanąć na najwyższym z podium będziecie musieli wspiąć się „do granic możliwości”.
Filip i Damian Lichota

Debiut Terenwizji w Extreme - relacja

Adam pierwszy raz jako pilot zmoty.
Relacji z 10 Edycji Bałtowskich Bezdroży z Dragon Winch

10. edycja Bałtowskich Bezdroży z Dragon Winch – podsumowanie

X edycja Bałtowskich Bezdroży - październik 2014

Przygotowania do rajdu trwały kilka miesięcy. Rajd trwał 3 dni, wystartowało 170 załóg, drugie tyle ludzi pracowało przy organizacji jubileuszowej edycji jednej z największych off-roadowych imprez w Polsce.
Na początek wielki ukłon w stronę wszystkich osób, które nam pomagały, wspierały, ogarniały to wszystko razem z nami. Wielkie dzięki, jak mawia Jurek Owsiak - dla wszystkich załóg za zaufanie i zapisanie się na listę startową i udział – niektórzy są z nami od 10 edycji, innych widzieliśmy po raz pierwszy. Od kilku lat staramy się dostarczać Wam wielkich sportowych wrażeń, estetycznych doznań – przyznacie, że okolice Bałtowa są nieziemskie za dnia i nocą - i rozrywki. czytaj dalej

Wyniki 10 edycji Bałtowskich Bezdroży z Dragon Winch

Oficjalne wyniki 10 edycji Bałtowskich Bezdroży
Klasa Extreme oraz Adventure
Klasa TURYSTYK
Klasa WYCZYN

Wyniki I etapu 10 edycji Bałtowskich Bezdroży z Dragon Winch

Dzień dobry! Poniżej prezentujemy Wam wyniki z I etapu a my ruszamy w trasę:)!!!
Adventure
Extreme
Turystyczna
Wyczyn

Rusza 10 edycja Bałtowskich Bezdroży z Dragon Winch

Po tygodniach przygotowań RUSZAMY. Pierwsze ekipy pojawiły się w Bałtowie już w czwartek, dziś (piątek) od godziny 8 trwa odprawa administracyjna i techniczna załóg. Wszystko dopięte na ostatni guzik. Po godzinie 13 zacznie się najbardziej widowiskowa część rajdu - prolog w dawnej kopalni kruszywa w Sudole. Relacja na bieżąco z rajdu na naszym profilu na Facebooku

KOMUNIKAT do zawodników klasy Extreme i Adventure

Do pokonania sobotniej trasy niezbędna jest nawigacja satelitarna z możliwością wprowadzenia współrzędnych (przykładowe dane: N50 45.965 E21 27.908). Aby kontynuować pokonywanie trasy za pomocą Roadbooka będziecie musieli dotrzeć do wyznaczonego punktu nawigacyjnego. Wspomniany fragment sobotniego etapu nie jest Odcinkiem Specjalnym.

Zapowiedź 10 edycji od Terenwizji

Troszkę inne zaproszenie na Bałtowskie Bezdroża ;)

Harmonogram

Zapoznaj się z harmonogramem 10 edycji i zaplanuj dobrze swój przyjazd do Bałtowa. Baza rajdu z strzeżonym parkiem maszyn zostanie udostępniona od czwartku, dzięki czemu zawodnicy będą mieli możliwość skorzystać z wygodnego wcześniejszego zakwaterowania. W piątek od samego rana do Waszej dyspozycji gotowe będzie biuro rajdu i rozpoczną obowiązkowe badania kontrolne. O 12 odprawa i ruszamy na prolog. Więcej szczegółów pod zakładce Harmonogram

Raport z przygotowań tras Turystycznej i Wyczynowej. Będzie tradycyjnie czyli różnorodnie i niełatwo.

Mamy zarys tras dla klas Turystycznej i Wyczynowej. Zgodnie z filozofią 10. Jubileuszowej edycji Bałtowskich Bezdroży, staramy się połączyć to, co było dotychczas najlepsze z tym, co jeszcze w rejonie Bałtowa pozostało nieodkryte.
Po piątkowym Prologu, który tradycyjnie zapowiada się wyjątkowo atrakcyjnie i widowiskowo, klasę Turystyczną zaprosimy na 30. kilometrowy rajd po uroczych leśno-łąkowych obrzeżach Doliny Kamiennej. Po drodze na „turystów” będą czekały piękne krajobrazy, urokliwe zakątki oraz luźno rozwieszone ale niebanalne pieczątki (20 szt.), które należy potraktować jako trening przed sobotnią rywalizacją. Zaprawą dla Wyczynu, którego przygotowanie do off-roadu jest coraz bardziej zaawansowane, będzie 8-10 prób na czas z PKP-ami. Kręcąc się wokół Rudy Kościelnej „wyczynowcy” zaznają wszystkiego: błotnistych starorzeczy, leśnych dziur w ziemi, piaszczystych OS-ów a także szarży po wyboistym wyrobisku. Dla rozładowania tłoku na trasie (Turystyk = 30 maszyn, Wyczyn = 70 maszyn) do poszczególnych miejsc rywalizacji prowadziły będą różne drogi (różne roadbooki), a załogi będą je odwiedzać w różnej kolejności tak, aby maksymalnie rozciągnąć uczestników na trasie i umożliwić jednoczesną walkę na wszystkich odcinkach prób. Podobnie będzie w sobotę, w trakcie której „skomplikowanie” dojazdów do rozrzuconych w urozmaiconym terenie „odcinków walki” będzie jeszcze większe. Wszystkich uczestników oraz wszystkie 18 - 20(!) odcinków prób i OS-ów podzielimy na dwie grupy. Do zaliczania jednej z nich połowa załóg przystąpi do południa, do drugiej popołudniem. Wymiana z drugą połową załóg, która pojedzie w odwrotnej kolejności, nastąpi podczas posiłku w Chałupkach. Dodatkowo w obrębie poszczególnych grup nastąpi rozróżnienie według kolejności podejmowanych prób. Rzecz w tym, aby nie było przestojów i nerwów spowodowanych oczekiwaniem na podjęcie próby, z których wszystkie będą rozgrywane na czas w obecności sędziów i na dotychczasowych zasadach ustalających ilość PKP-ów niezbędnych do zaliczenia próby oraz wartość ewentualnych kar za wkalkulowane „odpuszczenie” dozwolonej liczby pieczątek. W sobotę Turystyk i Wyczyn pojadą niemal obok siebie, a różnica polegała będzie przede wszystkim na skali trudności przygotowanych prób. Te ostatnie będą tradycyjnie urozmaicone od stromych podjazdów w lesistych wąwozach, przez różne warianty błotnistych starorzeczy, zbiorników wodnych, zastoisk oraz nieczynnych wyrobisk.Offroadowa Szkoła Jazdy

Relacje z Offroadowej Szkoły Jazdy Terenwizji we współpracy z Bałtowskimi Bezdrożami. Pomagamy stawiać pierwsze kroki w terenie. Pierwsze szkolenie z jazdy w terenie Terenwizji. W pięknych terenach JuraParku w Bałtowie przez 3 dni uczyliśmy jazdy w trudnym terenie. Nagrodą był start w 10 edycji rajdu Bałtowskie Bezdroża. Kursanci to 12 osób bez doświadczenia ale z wielkim zapałem.

Widowiskowy prolog Bałtowskich Bezdroży - po 4 auta jednocześnie!

Krótko, szybko i efektownie - te trzy zasady zdeterminowały powstanie jednego z najbardziej widowiskowych prologów wśród polskich rajdów offroadowych. Ale, żeby to wszystko zadziałało potrzebne jest odpowiednie miejsce. Prolog 10 edycji ponownie odbędzie się na terenie dawnego wyrobiska kruszywa w Sudole. Ten naturalny amfiteatr sprawia, że start załóg jest dla kibiców wielkim widowiskiem. Prolog zostanie rozegrany w piątek 10 października o godz. 13:00. Zawodnicy będą pokonywać wytaśmowany odcinek startując równolegle czwórkami. Serdecznie zapraszamy wszystkich sympatyków motoryzacji.

Jakie będą tereny 10 edycji?

Ciekawi jesteście co Was czeka na rajdzie? Z perspektywy miesiąca wiele może się zmienić. Dziś bałtowskie wąwozy są bardzo mokre, a bagna podmokłe. Liczymy na to, że za miesiąc będzie podobnie. W zależności jakie warunki zaproponuje nam pogoda mamy dla Was przygotowane kilkanaście miejsc, w których rozegrane zostaną odcinki specjalne. Z racji, że świętujemy jubileusz częściowo powrócimy do terenów, na których rozgrywały się pierwsze edycje rajdu. Uzgodniliśmy również zupełnie nowe miejsca, które spełnią Wasze oczekiwania. Bałtowskie Bezdroża zasłynęły z różnorodności dobieranych prób i tak pozostanie. Piaskownie, żwirownie, mroczne wąwozy, ekstremalne podjazdy i zjazdy, grząskie bagna, przeprawa przez rzekę Kamienną już na Was czekają. Do zobaczenia już za miesiąc.

Na zdjęciach możecie zobaczyć jak testujemy odcinki specjalne rajdu. (fot. wykonane 9.09.2014)Ostatnie nr startowe do 10 edycji!

Lista zgłoszeń od momentu uruchomienia zapisów rosła w ekspresowym tempie. Klasa Extreme i Turystyk od kilkunastu dni jest zamknięta. Do przydziału pozostały ostatnie numery startowe w klasie Wyczyn i Adventure. O nadaniu numeru startowego decyduje wpłata wpisowego.
Zgłoś się do 10 edycji Bezdroży

Relacja Terenwizji z wyjazdu do MOAB

Off-road’owy American Dream – wyprawa do Moab z Bałtowskimi Bezdrożami i Dragon Winch

Wyprawa do Moab

Moab to mekka dla off-road’owców. Małe miasteczko w stanie Utah, które na każdym fragmencie powierzchni pokazuje, że ludzie kochający jazdę w terenie znaleźli się we właściwym miejscu. Znalazła się tam również ekipa z Polski – zwycięzcy 9. edycji rajdu Bałtowskie Bezdroża, jego organizatorzy, zaprzyjaźnieni zawodnicy, przedstawiciele sponsorów i mediów.
Czytaj całą relację.

Wrak Race w Kielcach

Wrak Race zawita do Kielc W najbliższy weekend po raz pierwszy w województwie świętokrzyskim odbędzie się impreza z cyklu Wrak Race. Zainteresowanych zapraszamy na oficjalny fanpage. Jak widać tego typu zabawa przekonuje coraz większą rzeszę fanów motoryzacji. Wystarczy spojrzeć na wzrost popularności mazowieckiej edycji. Organizatorom życzymy powodzenia, a uczestnikom świetnej zabawy.

Listy rezerwowe otwarte

Otworzyliśmy listy rezerwowe. Aby trafić z nich na listę główną wystarczy wpłacić wpisowe, wtedy Twoje zgłoszenie automatycznie przeskoczy w miejsce załogi, która tej opłaty nie dokonała. Przypominamy, że tylko zielony status oznacza miejsce na liście startowej. Jeśli na liście głównej nie będzie wolnych miejsc zwrócimy w całości Twoją wpłatę.

LISTY ZGŁOSZEŃ

10 edycja Bałtowskich Bezdroży 9-12 października 2014

Listy zgłoszeniowych do 10-tej edycji rajdu Bałtowskie Bezdroża zostały otwarte!

Zapowiedź relacji z wyjazdu do MOAB

Krótka zapowiedź oficjalnej relacji z wyprawy do MOAB, czyli głównej nagrody ufundowanej przez DRAGON WINCH z okazji 9 edycji rajdu. Pełny przekaz w przyszłym tygodniu.

Sułów wciąga 4x4

W dniach 25 - 26 lipca 2014 (piątek etap nocny, sobota etap dzienny) odbędzie się największy rajd Ziemi Zajmojskiej - "SUŁÓW WCIĄGA 4X4".
Rajd będzie miał charakter bardzo przeprawowy, a na trasie nie zabraknie wąwozów i bagien - zapewniają organizatorzy. Rajd organizowany jest w 5 klasach:
Klasa EXTREME (wyciągarki mechaniczne, bez ograniczeń bieżnika)
Klasa EXTREME ELEKTRYK (wyciągarki elektryczne, bez ograniczeń bieżnika)
Klasa QUAD
Klasa TRAVEL
Klasa TRAVEL WYCZYNOWY (opony min. AT)

Informacje o rajdzie oraz zgłoszenia znajdziecie na stronie: http://sulow4x4.pl

Wyniki generalne poszczególnych klas 9 edycji Bałtowskich Bezdroży z Dragon Winch

Za nami już 9 edycja Bałtowskich Bezdroży. Serdecznie dziękujemy wszystkim zawodnikom za wspaniałą rywalizację i zabawę, sponsorom, patronom medialnym, kibicom i wszystkim tym bez których ten rajd by się nie odbył.
Poniżej znajdują się linki do wyników generalnych w poszczególnych klasach.
Gratulujemy zwycięzcom!

Adventure/Extreme
Turystyczna
Wyczynowa

Wyniki poszczególnych klas - piątek

Turystyczna
Wyczynowa
Adventure
Extreme

Za niespełna miesiąc w MOAB

Wyprawa do Moab

Wszystko dopięte „prawie” na ostatni guzik. 13 maja zwycięzcy 9 edycji Bałtowskiej Bezdroży wyruszą do MOAB. Oprócz tych najważniejszych w grupie znajdą się również przedstawiciele firmy Dragon Winch, JuraPark oraz spora grupa ludzi, którzy zdecydowali, że na własny koszt wyruszą z nami na podbój tych niezwykłych szlaków offroadowych. Nie zabraknie również osób ze świata mediów, aby powstała odpowiednia relacja. Razem to ponad 30 osób.

Dla przypomnienia podajemy listę szczęśliwych zwycięzców:
Olaf Chłopek i Karol Soboń (Klasa Turystyk)
Piotr Plackowski i Jakub Plackowski (Klasa Wyczyn)
Głowacki Fryderyk i Łukasz Mucha (Klasa Adventure)
Artur Owczarek i Roman Popławski (Klasa Extreme)

Mazowiecki WRAK RACE

Mazowiecki WRAK RACE

17 maja w okolicach Warszawy odbędzie się WRAK RACE, czyli rajd w którym wystartować można autem, którego wartość nie przekracza 1000 zł. Taka reguła gwarantuje świetną zabawę i dużo emocji. Rajdy starych, wysłużonych samochodów zdobywają coraz większość popularność w naszym kraju i nic dziwnego. Jest to świetna okazja do integracji entuzjastów motoryzacji w szerokim pojęciu tego słowa :)

Organizatorami rajdu są Jacek Soboń i Waldek Niezabitowski, którzy niejednokrotnie brali udział w Bałtowskich Bezdrożach.

Więcej informacji na stroanch: mazowieckiwrakrace.pl | Facebook

SOLISKO 2014, czyli dobra offroadowa zabawa w szczytnym celu.

SOLISKO 2014, czyli dobra offroadowa zabawa w szczytnym celu

Już za kilka dni rusza rajd „Solisko 2014″. Dokładnie impreza odbędzie się 28-29.03.2014. Jak zapowiadają organizatorzy na uczestników czekają ciekawe trasy i pełne niespodzianek terenowych odcinki szybkościowe i sprawnościowe. Rajd odbędzie się w Bochni oraz jej okolicach. Impreza dwudniowa o charakterze przeprawowo –sportowym . Przewidziane są dwie klasy : wyczyn z wyciągarką i extrem. Na trasie przewidziane są PKPy różnej trudności, OESy, PP, błoto, bagno, piach, trawersy ogólnie mówiąc łatwo nie będzie. Cały zysk z rajdu zasili Fundację AUXILIUM , która pomaga dzieciom niepełnosprawnym. Bałtowskie Bezdroża polecają „Solisko 2014”.

9 edycja rajd za nami

IX edycję rajdu samochodów terenowych Bałtowskie Bezdroża mamy za sobą. Ponieważ pozytywne piętno odbiła na nim główna nagroda, czyli wyjazd do Moab, walce na trasach towarzyszyła ogromna determinacja załóg.

Klasy Turystyczna i Wyczynowa spotkały się z nie lada wyzwaniem, gdyż Dolina Opatówki okazała się pełna niespodzianek, a ukształtowanie terenu zafundowało wyjątkową różnorodność off roadowych doznań, preferując wszechstronność przygotowania, doświadczenie w trudnym i nieprzewidywalnym terenie oraz gotowość do podejmowania najwymyślniejszych prób. Szacunek należy się wszystkim, którzy podjęli rękawicę, gdyż staraliśmy się postawić wyjątkowo wysoko poprzeczkę. Kilka punktów na trasie załóg startujących w klasie Wyczynowej można nazwać „małym extremem”, a kilka z Turystyka „prawdziwym wyczynem”. Nie dość na tym, o wynikach decydowały nie tylko coraz wyższa sprawność załóg i rosnący poziom przygotowania aut, ale również taktyka. Chłodna kalkulacja na poszczególnych odcinkach pozwalała wybierać warianty najbardziej korzystne z punktu widzenia zysków i strat, z czego załogi chętnie i skutecznie korzystały. Górę nierzadko brały jednak sportowe ambicje i kawalerska fantazja. Stąd tak wiele przetasowań w czołówce oraz, mimo aż 18 (!) różnych prób na czas z 35 (!) pieczątkami, dramatów tzw. „jednego błędu”. Mimo wszystko wydaje się, że ostateczne wyniki są wyjątkowo obiektywne i stanowią efekt konsekwentnej, bezbłędnej oraz mistrzowskiej jazdy na całej trasie jesiennej edycji Bałtowskich Bezdroży. Ostatecznie nagrody odebrało tylko kilka załóg ale wyrazy uznania składamy wszystkim startującym, gdyż samo podjęcie wyzwania, świadczy o „twardym” off roadowym charakterze, a przecież po to organizujemy Bałtowskie Bezdroża, by go sprawdzić.

Czas na zakończenie offroadowego sezonu

Już 8-9 listopada ekipa z Bałtowskich Bezdroży wystartuje na zaprzyjaźnionym rajdzie Katownia, który można uznać jako imprezę zamykającą offroadowy sezon woj. świętokrzyskim. Jeśli macie wolny weekend miło będzie Was tam spotkać.

Relacja redakcji terenowo.pl

Tegorocznej jesieni droga do mekki amerykańskiego off-roadu – Moab, wiedzie przez polski Bałtów. Wszyscy, którzy mieli smak na prawdziwe Jeep Safari w USA, gotowi do walki o podium, stawili się na jesiennym rajdzie Bałtowskie Bezdroża. Tam właśnie nagrodą główną dla każdej z klas (Turystyk, Wyczyn, Adventure, Extreme) był przyszłoroczny wyjazd do Stanów Zjednoczonych. Przy takiej premii wydawać by się mogło, że na trasie czekają na nas jedynie krew, pot i łzy. Nic bardziej mylnego! Bałtowskie Bezdroża jak zwykle pokazały klasę i to, co najważniejsze, czyli fantastyczny klimat.

Cała relacja na stronach terenowo.pl

9 EDYCJĘ CZAS ZACZĄĆ !

Przed nami piękny offroadowy weekend. Tylko najlepsi pojadą do Moab, ale wygranym może czuć się każdy kto ukończy rajd. Wszystkim załogom życzymy powodzenia i szczęścia. Kibiców zachęcamy do obserwowania tego widowiska. Niech moc będzie z Wami!

Więcej kilometrów i przeprawy - informacja z przygotowań tras dla klas Extreme i Adventure

Poprzedni weekend spędziliśmy w terenie, czego efektem są uzgodnione miejsca odcinków specjalnych oraz gotowy szkic roadbooka. Wiemy już jak będzie wyglądał etap nocny i dzienny, choć nie możemy się zdecydować, które odcinki specjalne wybrać, a z których zrezygnować by trasa była do przejechania w limicie. Piątkowy etap nocny wystartuje podobnie jak wiosną z terenu kopalni w Sudole (miejsce Prologu) i od razu zaoferuje znaną z poprzednich edycji próbę z trudnymi podjazdami i trawersami. Dalej trasa poprowadzi w zupełnie nowe miejsca. Czekają na Was m.in. trudna technicznie stara, porośnięta drzewami piaskowania nieopodal Ćmielowa, wymagający techniczny trawers w okolicach miejscowości Smyków, mordercze dla aut bałtowskie bagna i tradycyjny trawers z przeprawą rzeką Kamienną. Meta etapu tradycyjnie w bazie rajdu. Łącznie piątkowy etap nocny z założenia ma być dłuższy i trudniejszy w porównaniu z poprzednimi edycjami. Sobotni odcinek to całodniowa wyprawa. Trasa będzie liczyć ok. 100 km i sięgnie nadwiślańskich rozlewisk. Ilość i charakterystyka prób jest w trakcie ustalania. Tworząc sobotnią trasę skupiamy uwagę na tym, aby znalazły się na niej wszystkie charakterystyczne dla przeprawy wyzwania. Jedno wydaje się pewne - Ci którzy zawalczą o wyjazd do Moab będą musieli udowodnić co wiedzą o offroadzie. Przed nami kolejny weekend, więc pora znów ruszyć w teren.

Komunikat dla zawodników klasy Adventure i Extreme

Jeden z Odcinków Specjalnych jakie dla Was przygotowujemy będzie polegał na dojechaniu do wyznaczonego punktu (współrzędnych geograficznych), tzw. "azymut". Dane położenia, inaczej mówiąc pozycję punktu zawodnicy otrzymają od sędziego obecnego na starcie odcinka w następujących formacie: N51 01.859 E21 39.352 (przykładowa lokalizacja)
W związku z powyższym konieczne jest posiadanie urządzenia nawigacyjnego umożliwiającego wpisanie podanych danych.
W razie pytań prosimy o kontakt na maila filip@jurapark.pl lub tel. 508 072 949

Dwie pętle wokół Opatowa

Wyznaczyliśmy drugą pętlę wokół Opatowa, starając się równomiernie rozłożyć na niej odcinki prób i odcinki szybkościowe dla klas Turystycznej i Wyczynowej, które będą rywalizowały w bezpośrednim sąsiedztwie, choć w zróżnicowanym, odpowiadający wymaganiom klas terenie. Północna pętla zapowiada jeszcze większe emocje aniżeli opisana poprzednio Południowa. Na trasie znajdą się między innymi bardzo strome podjazdy, mady rzeczne, łęgowiska, zabagnione wąwozy lessowe oraz nieczynny kamieniołom z naturalnymi namuliskami. Jeżeli popada, wyzwaniem staną się także niektóre odcinki dojazdowe prowadzące podmokłą doliną Opatówki. W efekcie w promieniu kilku kilometrów od Opatowa natraficie na 10 wymagających odcinków prób na czas oraz 2 typowe odcinki szybkościowe. Te pierwsze tak zostały skomponowane, by przede wszystkim preferować off roadową sprawność załóg, które będą musiały w jak najlepszym czasie pokonać trasę danego odcinka prób i podbić rozlokowane wzdłuż niej 3 pieczątki. O sukcesie zadecydują nie tylko moc maszyn i sprawność wyciągarek, ale, na co liczymy, także zgrane umiejętności kierowcy, pilota oraz wybranej przez nich taktyki. Ponieważ rywalizacja przebiegała będzie jednocześnie na wszystkich dwunastu odcinkach prób i OS-ach, startujące załogi zostaną na tyle rozśrodkowane, że powinniśmy uniknąć denerwującego oczekiwania na podjęcie próby. Posłużą temu także limity czasowe. W następnej korespondencji zamieścimy relację z wyznaczania piątkowego odcinka nocnego, który poprowadzimy z Krzemionek do Bałtowa obrzeżami Doliny Kamiennej.

 

Trudno i różnorodnie

Rozpoczęliśmy komponowanie trasy dla klas Turystycznej i Wyczynowej. Zgodnie z zapowiedzią terenem rywalizacji będzie dorzecze Opatówki, a dwie pętle off roaodowych szlaków (POŁUDNIOWĄ i PÓŁNOCNĄ) zakreślimy wokół Opatowa, skąd wystartujemy w sobotę rano. Jako pierwszą wstępnie wybraliśmy trasę PÓŁNOCNĄ, na którą złoży się pięć (może sześć) odcinków: cztery (może pięć) odcinki prób na czas oraz jeden odcinek szybkościowy. Odcinki prób na czas, czyli zdobywanie pieczątek na czas na określonym odcinku lub pętli odbywały się będą w różnorodnych warunkach: jeden zlokalizowaliśmy w starym kamieniołomie, nazywając próbę SKALNYM PROGIEM, drugi na obszarze podmokłego łęgowiska z pokładami błota (BAGNO BASAKA), trzeci w lesie poprzecinanym lessowymi wąwozami (LASEK KIEROWNIKA), czwarty w …rzece (PRÓBA WODY) oraz jedyny OS na łagodnym zboczu doliny Opatówki w rejonie Wąworkowa. Na wszystkich odcinkach rób czekały będą po trzy pieczątki. Każda zostanie przeliczona na sekundy adekwatnie do skali trudności. Niepodbicie skutkowało będzie karą doliczaną do czasu przejazdu czasu danej próby. Zgodnie z sugestiami załóg, za które dziękujemy, każda z prób obłożona zostanie limitem czasu. Przewaga odcinków prób na czas nad typowymi OS -ami, w naszym zamyśle, ma postawić na sprawność sprzętu i współdziałanie załogi w warunkach typowo off roadowej (nie tylko szybkościowej) rywalizacji. Za tydzień relacja ze szlaku PÓŁNOCNEGO (i więcej zdjęć, gdyż za pierwszym razem padła nam bateria w aparacie fotograficznym). Pomiędzy rywalizacją na szlakach POŁUDNIOWYM I PÓŁNOCNYM czekał będzie na wszystkich …posiłek w obrębie urokliwego opatowskiego Rynku.

 

Wyprawa zaplanowana

Od strony organizacyjnej nagroda główna jaką otrzymają zwycięzcy Bałtowskich Bezdroży jest dużym przedsięwzięciem organizacyjnym. Aby precyzyjnie zaplanować cały wyjazd Jurapark Explorer Team wraz z Dragon Winch wybrał się do USA , aby uzgodnić wszystkie najważniejsze punkty programu wyjazdu. Wrażenia jakie nasuwają się po powrocie z Moab - jeszcze nigdzie nie widzieliśmy miejsca tak pozytywnie nastawionego do Off-Roadu. Po wjeździe do miejscowości od razu było widać masę terenówek z tablicami różnych stanów. Duża ilość ogólnodostępnych tras terenowych + całe mnóstwo wypożyczalni z pojazdami przystosowanymi do ich pokonywania nie pozostawia wątpliwości, że tam ludzie cieszą się offroadem. Ach gdyby w naszym kraju co niektórzy zmienili swoje spojrzenie… Już nie możemy się doczekać realizacji głównej nagrody!

 

Listy startowe

Informujemy, że otwarcie list startowych nastąpi 27 sierpnia 2013

Trasa 9 Edycji

Październikowa edycja Bałtowskich Bezdroży zawita w Dolinę Opatówki. Teren, którego offroadowe zmagania jeszcze nie dotknęły, oferuje wyjątkowe warunki do rywalizacji. Podstawową trudność stanowią zabagnione dolinki rzeki Opatówki oraz jej licznych dopływów. Na obszarze sobotnich zmagań znajdą się także głębokie wąwozy ze stromymi podjazdami oraz stare kamieniołomy i wyrobiska idealne do przygotowania wymagających technicznie odcinków szybkościowych. Błoto podmokłych łęgowisk, które na obszarach lessowych jest wyjątkowo zdradliwe, wykorzystamy przede wszystkim do przygotowania odcinków sprawnościowych pokonywanych pod okiem sędziów na czas. W klasie Turystycznej i Wyczynie (dawniej Turystyk Wyczyn) zrezygnujemy z luźno zawieszanych pieczątek, którym w poprzednich edycjach zdarzało się „zaginąć” w akcji. Pieczątki, owszem pozostaną, ale włączone w obręb odcinków sprawnościowych. Zadaniem załogi będzie pokonanie krótkiego odcinka w jak najlepszym czasie oraz podbicie 2-3 pieczątek. Jeżeli zdobycie tych ostatnich będzie się przedłużało, załoga musi ocenić sytuację i zdecydować, czy walczyć do skutku, narażając auto oraz wydłużając czas próby, czy zostawić pieczątki, których nie podbicie oznacza przeliczoną na sekundy karę. Tym samym chcemy postawić nie tylko na sprawność maszyn i załóg, ale także na zdolności taktyczne. W klasach sportowych (Adventure/Extreme) zasady rywalizacji nie ulegną zmianie. Zawodnicy będą mieli do pokonania wytaśmowane odcinki specjalne (OS’y), a suma czasów ich pokonania wyłoni tych najlepszych.

Relacja z 8 edycji bałotwskich bezdroży

Zapraszamy do obejrzenia relacji z 8 edycji rajdu Bałtowskie Bezdroża w wykonaniu ekipy z Terenwizji. Zobacz film.

EKIPA Z BAŁTOWA MISTRZEM POLSKI!

Nasz Jurapark Explorer Team zdał egzamin. Grzesiu i Filip zostali nowymi mistrzami Polski! Powiedzenie do trzech razy sztuka sprawdziło się - chłopaki trzeci raz wystartowali w Pucharze Polski, aby sięgnąć po najwyższe wyróżnienie. Podsumuwując: Off-Road Puchar Polski zakończony. Poligon wojskowy w Nowej Dębie dostarczył każdej załodze wiele emocji. Razem mieliśmy do pokonania 50 OS'ów więc nie ma nikogo kto by czuł niedosyt. Szkoda tylko, że następny Puchar za dopiero za rok. Czekamy z niecierpliwością

OFF-ROAD NIE TYLKO NA KÓŁKACH!

Zapraszamy na jedyny w swoim rodzaju bieg, w którym zawalczycie o przetrwanie. Każdy kilometr biegu będzie wyjątkowy: pełny wyzwań i wrażeń. Zgodnie z teorią doboru naturalnego Darwina: Przetrwają tylko najmocniejsi. Szczegóły

Podsumowanie VIII edycji

Pragniemy podziękować wszystkim uczestnikom 8 edycji Bałtowskich Bezdroży za udział i wspaniałą zabawę. Mamy nadzieję, że spełniliśmy Wasze oczekiwania. Zapraszamy na 9 edycję rajdu już 11-13 października 2013. Do zobaczenia!

Wyniki z VIII edycji Bałtowskich Bezdroży znajdziecie w zakładce Poprzednie edycjie

WIEMY WSZYSTKO I NIC

Po raz pierwszy w historii Bałtowskich Bezdroży o najbliższej edycji wiemy tak wiele i tak …niewiele. Wiele, bo trasy mamy przygotowane. Niewiele, bo pogoda sprawia, że warunki, z jakimi się zmierzymy pozostają niewiadomą. Wiemy, gdzie pojedziemy. Wskazane odcinki prób czekają tylko na oznakowanie, pieczątki na powieszenie a OS-y na wyszarfowanie. Nie wiemy jednak, jak te miejsca będą wyglądały w dniu startu. Tam, gdzie rozstrzygną się wyniki wciąż leży głęboki śnieg, a grunt pozostaje zmarznięty. Wiemy, ile załogi przejadą kilometrów, ile razy stopery zmierzą czas waszej rywalizacji. Nie wiemy, w jakich warunkach, nie wiemy, jak głęboka będzie Kamienna, bo choć miejsce przeprawy jest sprawdzone, tak wahania stanu wody znaczne. Jeżeli okaże się, że jest zbyt głęboko, pojedziemy objazdem, ale gliniastych wąwozów, stromych podjazdów pod Kopy Skarbskie, karkołomnych zjazdów lessowymi parowami, podtopionych łąk czy błotnistych OS-ów wymienić się nie da. Dlatego jednego możemy być pewni. Tak niepewnie zapowiadającej się edycji jeszcze nie było. Liczymy na wspaniałą off roadową walkę w pięknej scenerii Doliny Kamiennej.

VIII EDYCJA - DOJEDZIEMY DO KORZENI!

Wiosenna edycja Bałtowskich Bezdroży nawiąże do korzeni off roadu nad Kamienną i przypomni trasy Złotego Tłoka. Pojedziemy tam, gdzie rodziła się legenda naszych bezdroży. Odwiedzimy pocięte wąwozami pagóry, leśne ostępy i zdradliwe starorzecza. Przeprawimy się przez rzekę i zagłębimy w glinę. Zmierzymy się z niezgruntowanym, wiosennym błotem. Pojedziemy w dźwięku naszych tłoków. Dojedziemy do korzeni!

BAŁTOWSKIE BEZDROŻA Z DRAGON WINCH

Bałtowskie Bezdroża rozpoczynają ścisłą współpracę z Dragon Winch - wiodącym producentem wyciągarek samochodowych. Dzięki wspólnemu zaangażowaniu obie organizacje zyskają nowe możliwości w promowaniu swoich produktów. Dragon Winch staje się jedynym i wyłącznym partnerem strategicznym rajdu Bałtowskie Bezdroża. Idea naszego rajdu pozostaje bez zmian.Nagroda główna

Nagroda główna

Fundatorem nagrody głównej jest:

dragon

Facebook Bałtowskich Bezdroży