9 edycja Bałtowskich Bezdroży - 11-13.10.2013

RELACJA Z RAJDU

IX edycję rajdu samochodów terenowych Bałtowskie Bezdroża mamy za sobą. Ponieważ pozytywne piętno odbiła na nim główna nagroda, czyli wyjazd do Moab, walce na trasach towarzyszyła ogromna determinacja załóg.

Klasy Turystyczna i Wyczynowa spotkały się z nie lada wyzwaniem, gdyż Dolina Opatówki okazała się pełna niespodzianek, a ukształtowanie terenu zafundowało wyjątkową różnorodność off roadowych doznań, preferując wszechstronność przygotowania, doświadczenie w trudnym i nieprzewidywalnym terenie oraz gotowość do podejmowania najwymyślniejszych prób. Szacunek należy się wszystkim, którzy podjęli rękawicę, gdyż staraliśmy się postawić wyjątkowo wysoko poprzeczkę. Kilka punktów na trasie załóg startujących w klasie Wyczynowej można nazwać „małym extremem”, a kilka z Turystyka „prawdziwym wyczynem”. Nie dość na tym, o wynikach decydowały nie tylko coraz wyższa sprawność załóg i rosnący poziom przygotowania aut, ale również taktyka. Chłodna kalkulacja na poszczególnych odcinkach pozwalała wybierać warianty najbardziej korzystne z punktu widzenia zysków i strat, z czego załogi chętnie i skutecznie korzystały. Górę nierzadko brały jednak sportowe ambicje i kawalerska fantazja. Stąd tak wiele przetasowań w czołówce oraz, mimo aż 18 (!) różnych prób na czas z 35 (!) pieczątkami, dramatów tzw. „jednego błędu”. Mimo wszystko wydaje się, że ostateczne wyniki są wyjątkowo obiektywne i stanowią efekt konsekwentnej, bezbłędnej oraz mistrzowskiej jazdy na całej trasie jesiennej edycji Bałtowskich Bezdroży. Ostatecznie nagrody odebrało tylko kilka załóg ale wyrazy uznania składamy wszystkim startującym, gdyż samo podjęcie wyzwania, świadczy o „twardym” off roadowym charakterze, a przecież po to organizujemy Bałtowskie Bezdroża, by go sprawdzić.

Relacja redakcji terenowo.pl

Tegorocznej jesieni droga do mekki amerykańskiego off-roadu – Moab, wiedzie przez polski Bałtów. Wszyscy, którzy mieli smak na prawdziwe Jeep Safari w USA, gotowi do walki o podium, stawili się na jesiennym rajdzie Bałtowskie Bezdroża. Tam właśnie nagrodą główną dla każdej z klas (Turystyk, Wyczyn, Adventure, Extreme) był przyszłoroczny wyjazd do Stanów Zjednoczonych. Przy takiej premii wydawać by się mogło, że na trasie czekają na nas jedynie krew, pot i łzy. Nic bardziej mylnego! Bałtowskie Bezdroża jak zwykle pokazały klasę i to, co najważniejsze, czyli fantastyczny klimat.

Cała relacja na stronach terenowo.pl